Medvedev'den ‘Twitter kapatılsın’ diyen bürokrata azar

Rusya Başbakanı Medvedev, “Gerekirse Twitter ve Facebook kapatılabilir.” diyen Kitle İletişim ve Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Ksenzov’a sert tepki gösterdi. Rus lider, “Yetkililerin, sosyal ağların kapatılması yönünde açıklamalar yapmak yerine bazen de akıllarını kullanmaları gerekiyor.” dedi.

Yayınlanma: 17.05.2014 - 11:02
Abone Ol google-news

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Twitter ve Facebook’un kapatılması yönünde açıklama yapan yetkililere sert tepki gösterdi. Rusya Başbakanı, yetkililerden bu tür açıklamalar yapmadan önce  “akıllarını kullanmalarını” istedi.

Facebook üzerinden tartışmalara tepki gösteren Medvedev, “Aktif sosyal ağlar kullanıcısı olarak, site sahipleri ve kullanıcıların Rusya yasalarını dikkate almaları gerektiğine inanıyorum. Sanayinin gelişmesinden sorumlu olan yetkililerin, sosyal ağların kapatılması yönünde açıklamalar yapmak yerine, bazen de akıllarını kullanmaları gerekiyor.” dedi.

Rusya Kitle İletişim ve Denetleme Kurulu Roskomnadzor Başkan Yardımcısı Maksim Ksenzov, bazı yabancı internet şirketlerinin Rus makamlarla temasa geçmediğini ve internet kullanıcılarını siyasi olarak kullandığını iddia etmişti. Ksenzov,  bu kuruluşları ciddi tehlike olarak gördüklerini ve Rusya’nın bu tür kurumları kapatmaya hazır olduğunu ifade etmişti. Ksenzov, “Gerekirse Rusya’da Twitter ve Facebook kısa sürede kapatılabilir. Kapatılmasında risk görmüyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Medvedev’in sert tepkisinden sonra geri adım atan Ksenzov, “Kimse Rusya’da Twitter’ı kapatmayı planlamıyor. Sadece Twitter şirketinin bizim uyarılarımızı dikkate almasını istedik. Twitter, aşırılıkçı bilgilerin yayılmasının engellenmesi kapsamında taleplerimizi dikkate almalı. Şu ana kadar bu dikkate alınmadı. Benim olası kapatma ifadelerim uyarı şeklinde anlaşılmalı.” dedi. Rus yetkili, yakın zamanda Twitter yetkilileri ile masaya oturup anlaşacaklarına inandıklarını da söyledi. Federasyon Konseyi eski üyesi, Çelyabinsk Vali Yardımcısı Ruslan Gattarov da, “Twitter, Rus yasalarını ihlal etmeye devam ediyor. Rus yetkililerin taleplerini dikkate almıyor. Rusya’da ofisleri yok ve kendileri ile iletişime geçmek çok zor.” eleştirisini getirdi.

Zaman'ın haberine göre, Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Senatörü Andrey Klişas ise daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmesinde sanal suçlarla mücadele edilmesi, ancak Türkiye’de yapılan uygulama gibi tamamen kapatılmaması önerisinde bulunmuştu.


En Çok Okunan Haberler