Merkel ve Hollande'dan Yunanistan mesajı: Kapımız Açık

Almanya Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı'ndan flaş açıklamalar geldi

06 Temmuz 2015 Pazartesi, 20:40
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel,  Elysee Sarayı'nda basın açıklaması yaptı. Merkel, "Müzakerelere kapımız açık, yeni müzakereler için koşullarımızı belirleyeceğiz" dedi.

"SORUMLULUK İLE DENGE ARASINDA BİR DENGE OLMALI"

Hollande, şunları söyledi:

"Karşımızda çok acil bir durum var. Hem Yunanistan hem de Avrupa için. Avrupa bu sorumluluğu üstlenmeli. Bu sadece ekonomik, mali, parasal bir yapılanma değil. Avrupa'nın tamamı belli ilkelere değerlere dayanıyor. Ortada belli bir kavram var. Bir dünya kavramı var. Sadece bizim kıtamız değil. Özgürlüklere, açıklığa ve saygıya dayalı bir temel var. Burada dayanışmaya da yer var. Dayanışma Avrupa'nın her yerinde var. Daha çok olmalı. Ama aynı zamanda sorumluluklar da var. Sorumluluk ile dayanışma arasında bir denge olmalı. Bu da bizim önümüzdeki günlerde rehberimiz olmalı"

MERKEL: YENİ MÜZAKERELER İÇİN KOŞULLARIMIZI BELİRLEYECEĞİZ

Merkel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Burada demokratik bir ülkenin verdiği bir karar var ortada. Biz de buna uygun hareket etmeliyiz ama Euro Bölgesi'ndeki diğer 18 üyenin de ne düşündüğü de önemli. Müzakerelere kapımız hala açık. Yarın Euro Bölgesi ülkelerinin devlet başkanlarının bir zirvesi olacak. Biz de yeni müzakereler için koşullarımızı belirleyeceğiz. Yunan Başbakanı'nın önümüzdeki günler için ne düşündüğünü duymamız gerekiyor. Yapacağı önerileri duymamız gerekiyor. Gerçekten çok az zamanımız var. 

"BU HAFTA İÇERİSİNDE..."

Umuyorum ki bu hafta içerisinde öneriler masaya getirilecek. Böylece duruma daha net bir şekilde bakacağız ve bu sorunu çözeceğiz. Burada bizim ilkemiz olan ilke çok ortada. Bu ilkeyi sayın Hollande de söyledi. Dayanışma ilkeler arasında. Yunanistan ile birlikte dayanışma göstermek. Biz de müzakereler sırasında çok cömert yaklaştık. Avrupa burada bir arada durmalı. Ülkeler kendi sorumluklarını omuzlarına almalı. Yunan halkının verdiği karara saygı duyuyorum. Diğer 18 üyenin de görüşlerini göz önünde tutmamız gerekiyor. Sonuçta ortak bir para birimi söz konusu. O yüzden tüm tarafların kendi sorumluklarını alması gerekiyor.