Mersin Uluslararası Liman İşletme AŞ, Atatürk Parkı'nı yutacak: "Atatürk’ün adını silmeye kalkanın elini kırar, dil uzatanın da dilini keseriz"

Mersin Uluslararası Liman İşletme AŞ’nin, Mersin Limanı’nı genişletme projesi kapsamında Atatürk Parkı'nı da liman alanına katmak istemesine CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'den tepki geldi. Antmen, "Atatürk Parkı, Mersinli'lerin nefes aldığı yerlerden. Amaç burada liman değil Atatürk'ün adını silmek. Uğur Mumcu’nun adını ortadan kaldırmak" dedi.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 12:29
Mersin Uluslararası Liman İşletme AŞ, Atatürk Parkı'nı yutacak:
Abone Ol google-news

Mersin Uluslararası Liman İşletme AŞ’nin, Mersin Limanı’nı genişletme projesi kapsamında Atatürk Parkı da liman alanına katılıyor. Atatürk Parkı'nın da ortadan kaldırılacağı projeyle ilgili CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi.

Alpay Antmen, Atatürk Parkı’nın Mersin’in hafızası olduğunu belirterek “Birçok Mersinli vatandaşın orada anıları var. Burası yıkılırsa Mersin’in hafızası da kaybolacak. Ayrıca parkın içerisinde Refah Şehitleri Anıtı ile Uğur Mumcu Anıtı da var. Burası limana katılırsa bunların da tamamı ortadan kaldırılacak” dedi.

"ATATÜRK İSMİ SİSTEMATİK ŞEKİLDE SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR"

Limana karşı olmadıklarını, tam tersine ikinci bir liman yapılması gerektiğini ve o yerin daha uygun olduğunu dile getiren Antmen “Yapılması gereken Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer'in de dediği gibi ikinci bir liman yapılmasıdır. Atatürk Parkı Mersinli'lerin nefes aldığı yerlerden. Amaç burada liman değil Atatürk'ün adını silmek. Uğur Mumcu’nun adını ortadan kaldırmak. Türkiye'de sistematik bir biçimde Atatürk'ün isminin bulunduğu yerlerde inşaat bahanesiyle isim değişikliği yapılıyor. Burada da benzeri bir durum var. Liman inşaatı bahanesi ile Atatürk'ün adını kaldıracaklar. Oysa bu günlerde Türkiye'nin sığınacağı limanın adıdır Atatürk. Bütün dünya en önemli kentlerinin meydanlarına Atatürk’ün adını verirken hatta heykelini dikerken kurtardığı kendi ülkesinde sistematik bir şekilde adı silinmeye çalışılıyor. Eller gider Mersin’e; Atatürk karşıtları gider tersine! Ne yaparlarsa yapsınlar asla Mustafa Kemal Atatürk’ün adı ve devrimleri silinemez. Atatürk’ün adını silmeye kalkanın elini kırar, dil uzatanın da dilini keseriz. Mersin Büyükşehir Belediyemiz, değerli Belediye Başkanımız Vahap Seçer mevcut limanın Atatürk parkı yok edilerek genişletilmesinin durdurulması için bir dava açtı. Bizler de bu davanın takipçileri olacağız. Mersin Akdeniz’in incisidir, Atatürk Parkı da Mersin’in vazgeçilmez simgelerinden biridir. Hiç kimse Mersin’imizi şahsi rant hırslarına kurban edemeyecek” ifadelerini kullandı.