Metal işçisi iş bıraktı

130 bin metal işçisini kapsayacak görüşmelerde anlaşamayan işçi ve işveren kesimi arasında ilişkiler gerildi. Metal işçisi 5 Şubat’ta greve çıkma kararı aldı.

23 Ocak 2020 Perşembe, 02:00
Metal işçisi iş bıraktı
Abone Ol google-news

Metal işkolundaki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşamayan sendikalar ile işveren arasında ipler geriliyor. Türk Metal Sendikası’nın grev kararına karşılık Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) da lokavt ilan etti. Birleşik Metal-İş Sendikası ise 5 Şubat’ta greve çıkma kararı aldı.

Metalde 130 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Görüşmelerde Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası yüzde 26, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası da yüzde 34 zam istiyor. MESS, sözleşmenin 3 yıllık olmasında diretiyor. Sendikalar ise 2 yıllık sözleşme istiyor. Sendikaların taleplerine karşılık MESS ilk olarak yüzde 6 zam vermiş, sonrasında bunu yüzde 8’e çıkarmıştı. MESS son toplantıda ise 1 Eylül 2019 itibarıyla ilk altı ay için yüzde 10, sonraki 6 aylar için enflasyon oranında zam önerdi. Ancak sendikalar bu teklifi reddetti. 

MESS’TEN 3 YIL ISRARI

MESS, sözleşmenin 3 yıllık olması talebinden de geri adım atmadı. Türk Metal Sendikası 15 Ocak’ta grev kararı aldı. Grevin uygulama tarihi belli değil. MESS ise dün lokavt kararı aldı. Yasaya göre, sendika grev kararı aldıktan sonra işveren tarafı da lokavt kararı alabiliyor. Lokavt, “İşyerinde faliyetin tamamen durmasına neden olacak şekilde, işverenin kendi kararıyla veya üyesi olduğu işveren sendikasının verdiği karara uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılması” anlamına geliyor. Ancak grev uygulanmaya başladığında işçiler zaten çalışmayacakları için sendikalar açısından engelleyici tarafı bulunmuyor. Bu arada Cumhurbaşkanı, karar verilmiş veya başlanmış olan bir grevi 60 gün süre ile erteleyebiliyor. 60 gün sonunda sözleşme hakeme taşınacağı için de işçinin grev hakkı ortadan kalkmış oluyor. Böyle bir erteleme kararı yeniden greve çıkılamadığı için aynı zamanda “yasaklama” anlamına geliyor. 

ÇALIŞMA BARIŞI KORUNSUN

İşçilerin ne zaman greve çıkacakları konusunda ilk tarih de belli oldu. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası 5 Şubat’ta greve çıkma kararı aldı. Sendika, 24 Ocak’ta kararını MESS’e tebliğ edecek. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, sözleşmenin masa başında bitirilmesini istediklerini, görüşme taleplerine de grevin uygulanacağı güne kadar açık olduklarını söyledi. Atar, “Toplusözleşmenin işçileri memnun edecek şekilde, sağlıklı şekilde sonuçlanması, çalışma barışının korunması, işverenlerin de lehine. İşverenden bu sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. 

İşveren tarafından toplusözleşmede dikkate alabilecekleri bir rakam gelmesi halinde kendilerinin de tekliflerini gözden geçirebileceklerini belirten Atar, “İşvereni aklı selime davet ediyoruz. İşçiler ekonomik anlamda zor durumdalar. Geçinemiyorlar” diye konuştu.