Mevlana hayranı profesör Konya'da anıldı

Mevlana'nın tüm eserlerini Fransızca'ya çeviren Fransız profesör Eva De Vitray Meyerovitch, Konya'da düzenlenen programla anıldı. Meyerovitch'in Mevlana'nın memleketine defnedileceğini ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ''Havva Hanım Konya'sına kavuşuyor'' diye konuştu.

Yayınlanma: 16.12.2008 - 20:54
Abone Ol google-news

Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen ''Hatıralarla Havva Hanım'' adlı programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,  Fransız profesör Eva De Vitray Meyerovitch'in Mesnev'iyi okuduktan sonra Müslüman olduğunu, daha sonra Mevlana'nın eserlerini Fransızca'ya tercüme ettiğini anımsattı. Akyürek, yarın Şeb-i Arus törenleriyle Meyerovitch'in Konya'ya gömülme vasiyetinin yerine getirileceğini ve cenazesinin Mevlana'nın memleketine defnedileceğini ifade ederek, ''Havva Hanım Konya'sına kavuşuyor'' dedi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Öztürk de Mevlana ve İslamla tanışan, Meyerovitch için böyle bir program vasıtasıyla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkler'in misafirperver olduğunu ve evlerine gelen hiç kimseyi ayrım yapmadan tanrı misafiri olarak kabul ettiğini dile getiren Öztürk, şunları kaydetti: ''Mevlana'nın 'gel' çağrısına sadece ölümünden önce değil, ölümünden sonra da icabet eden, Mevlana hayranı Fransız profesör artık aramızda ve bizim misafirimiz. Havva Hanım aramıza yalnız gelmedi. Mevlana aşkıyla yanan İslamla yoğrulan yakın dostları, öğrencileri, Fransız ve İtalyan konuklarıyla Konya'ya geldi. Tüm Konyalılar adına onlara hoş geldin diyorum.''

Anma programına, eski bakanlardan Agah Oktay Güner, Mevlana'yı tanıdıktan sonra Müslüman olan İtalyan Profesör Gabriel Mandell, Profesör Meyerovitch'in Fransız dostları, İranlı ve Bosna Hersekli turistler katıldı.

Mesneviyi okuduktan sonra İslamı seçip Havva Meryem adını alan, 1999'da 90 yaşında vefat eden Fransız profesör Meyerovitch'in cenazesi, yarın Konya'da Üçler Mezarlığı'na defnedilecek. Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch'in, 26 Mayıs 1998'de Konya'da düzenlenen sempozyumda yaptığı ''Mevlana ve Psikoloji'' konulu konuşmasının sonunda, ''Benim gibi yaşlı bünyesi, hasta kalbiyle kilometreler katetmek bile Hz. Mevlana'nın huzurunda yorgunluk değil, mutluluk verir. Onun maneviyatının gölgesinde kıyamete kadar kalabilmek için beni Konya'ya gömün'' dediği öğrenildi.
1909 doğumlu Meyerovitch'in, hukuk ve felsefe eğitimi aldıktan sonra çalışmalarını edebiyat, felsefe ve tasavvuf konuları üzerinde yoğunlaştırdığı, dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerde dersler ve konferanslar verdiği bildirildi.


En Çok Okunan Haberler