Mikroplara göz hapsi

Kamuoyunda salgın korkusu yaratan mikroplar artık göz hapsine alınacak. Sağlık Bakanlığı, ''Kimliklendirilecek'' virüs ve bakterileri ''dedektif gibi'' takip edecek.

18 Eylül 2010 Cumartesi, 07:40
Abone Ol google-news

Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı Moleküler Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı Şefi Prof. Dr. Rıza Durmaz, enfeksiyonların önlenmesinin en etkili yolunun, bunlara karşı önlem almaktan geçtiğine işaret etti.

Enfeksiyon hastalıklarının, kaynağı belirlenmeden önlenemeyeceğini kaydeden Durmaz, bir hastanede ya da toplumda salgın ortaya çıkması halinde, bunun başlangıç zamanı ve yol açan bakteri veya virüsün kaynağı ile bulaşma yolunun saptanmasının büyük önem taşıdığını bildirdi.

Durmaz, şöyle konuştu: ''Bu laboratuvarda mikropların adeta parmak izini çıkarıyoruz. Oluşturacağımız veri bankasıyla mikropları artık bir dedektif gibi takip edeceğiz. Salgına ya da hastalığa neden olan virüs veya bakterinin izini süreceğiz. Örneğin domuz gribi gibi bir salgında, farklı bir virüs tipi ortaya çıkarsa bunun dizinini çıkaracağız. Eğer bu ülkelerarası bir salgınsa veri tabanına girip diğer ülkelerdeki tiplerle karşılaştırabileceğiz.''

Laboratuvarda, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanlarına, biyolog ve veterinerlere eğitimler verildiğini anlatan Durmaz, bu eğitimlerde dünyadaki güncel gelişmelerin aktarıldığını söyledi.

Burada eğitim alan uzmanların, kendileriyle sürekli iletişim halinde olmalarını sağlamak için çaba gösterdiklerini ifade eden RSHM Başkanlığı Moleküler Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı Şefi Prof. Dr. Durmaz, ''Bu personel herhangi bir salgın halinde ne yapmaları ve kiminle irtibata geçmeleri gerektiğini artık biliyor'' dedi.