Milas'ta korkutan yangın

Muğla'nın Milas İlçesi'ne bağlı Fesleğen Mahallesi'ndeki ormanlık alanda yangın çıktı. Alevlere havadan ve karadan müdahale edilirken, söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

22 Ağustos 2014 Cuma, 18:03
Abone Ol google-news

Fesleğen Mahallesi, Akçakaya Mevkisi'ndeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alandan bugün saat 13.30 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Rüzgarın da etkisiyle alevler kısa sürede büyüdü. Çıkış nedeni henüz tespit edilemeyen yangın, ilk belirlemelere göre 6 hektarlık alanda etkili olurken, havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü bildirildi.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Muğla'nın Milas İlçesine bağlı Fesleğen Mahallesi'nde başlayan Akçakaya ve Gürceğiz Mahalleri'ndeki ormanlık alan ve tarım arazilerine de ulaşan orman yangına 3 söndürme uçağı, 6 helikopter, 40 arazöz ve 300 orman işçisiyle müdahale ediliyor. Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara'nın helikopterden yönlendirdiği söndürme çalışmaları, 3 saattir aralıksız devam etmesine rağmen alevlerin önüne geçmek mümkün olmadı. Şiddetli rüzgar ve arazinin sarp olmasının söndürme çalışmalarını güçleştirdiği bildirildi. 80 hane 250 nüfuslu Akçakaya Mahallesi'nde, alevlerin evlerin bahçelerine kadar ulaşması paniğe neden oldu. Köylüler, tedbir amacıyla evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Bazı köylülerde kazma ve küreklerle söndürme çalışkalarına destek verirken yangının, ilk belirlemelere göre, yaklaşık 100 hektarlık ormanlık alanda etkili olduğu, büyük bölümü zeytinlik 50 hektarın üzerinde de tarım arazisinin zarar gördüğü bildirildi.

Akçakaya Mahallesi Muhtarı Hüseyin Korkmaz, "Bir noktadan çıkan yangın rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü. Önce köylüler müdahale ettik ardından yardım istedik. Evlerin içine kadar giren yangında tek tesellimiz can ve mal kaybı olmaması. Ancak rüzgar çok şiddetli. çam ağaçları alev alev yanıyor. Mahallemizdeki 50 hektarlık zeytinlik alan ile 600 kovan arı küle döndü" dedi.