Milli Eğitim Bakanlığı önündeki protestoya polis müdahalesi

Aladağ'daki yangın faciasını protesto için Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplananlara polis müdahale etti.

30 Kasım 2016 Çarşamba, 14:52
Abone Ol google-news

Adana'nın Aladağ ilçesindeki Süleymancılar tarikatına yakın bir derneğe ait özel yurtta çıkan yangında 10'u öğrenci 12 kişi yaşamını yitirdi.

İhmaller zincirinin sebep olduğu facia Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto edilmek istendi. "Tarikat Yurtları Kapatılsın" sloganıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan 'Gençlik Muhalefeti' üyesi 20 öğrenciye polis müdahale etti.

Polisin çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı bildiriliyor.

ESKİŞEHİR'DE DE EYLEM VAR

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki yemekhane önünde toplanan 30 kadar öğrenci 'Tarikat, cemaat yurtları kapatılsın' yazılı pankart açtı.

Grup adına konuşan Diren Yılmaz, Adana'nın Aladağ İlçesi'nde kız öğrencilerin kaldığı yurtta çıkan yangının kaza değil bir katliam olduğunu söyledi. Yılmaz şöyle konuştu:

"Adana'da küçücük çocuklar yanarak hayatını kaybetti. Dün televizyonlarda ne gördük? Televizyonda, çocuklar ölürken Mecliste vekillerin çift maaş için oylama yaptığını gördük. Çocuklar yanarken, buna 'kader' diyenleri gördük. Bir babanın isyanını görmedik. 'Bu yurtlar devlet yurduydu yıkıldı, Süleymancılara verildi' demediler."Yapılan konuşmaların ardından 'Tarikat yurtları kapatılsın' ve 'Kaza değil cinayet, kader değil katliam' diye slogan atan öğrenciler daha sonra dağıldı.