Mısır’da 3 bin yıllık ‘kayıp altın kent’ bulundu

Mısır’da Tutankhamun'un mezarının ardından en büyük arkeolojik buluş olarak değerlendirilen 3 bin yıl öncesine ait antik kent bulundu.

09 Nisan 2021 Cuma, 10:43
Mısır’da 3 bin yıllık ‘kayıp altın kent’ bulundu
Abone Ol google-news

Mısır Tarihi Eserler Kurumu, 3 bin yıl öncesine ait  'kayıp altın şehir' olarak görülen antik kent bulunduğunu açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Mısır İmparatorluğu döneminde Luksor'daki en büyük idari ve endüstriyel yerleşim yeri olduğu belirtilen antik kentin, Kral III. Amenhotep tarafından 3 bin yıl önce kurulduğu ifade edildi.

Görevli ekip tarafından keşfedildiğinde kentin duvarlarının neredeyse yıkılmamış olarak bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, antik kentin odalarında günlük hayatta kullanılan aletler olduğuna işaret edildi.

Antik kentte Mısır İmparatorluğu'nun idari ve sanayi merkezinin yanı sıra, Kral III. Amenhotep'e ait üç kraliyet sarayının bulunduğu bildirilirken, yapılacak yeni kazılarda yeni antik mezarların bulunmasının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi Mısır Çalışmaları Profesörü Betsy Bryan, antik kenti, Tutankhamun'un mezarının bulunmasından sonra en büyük arkeolojik buluş olarak değerlendirdi.