Muharrem için soruşturma izni yok

Van'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü Çalık Mezrası'nda, geçen 1 Şubat gecesi yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye kaldırılamayarak hayatını kaybeden 1,5 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümüyle ilgili Van Valiliği tarafından, 4 kurum hakkında soruşturma izni verilmedi. Ailenin avukatı Van Baro Başkanı Murat Timur, geçen ay alınan bu karara itiraz edeceklerini söyledi.

05 Temmuz 2014 Cumartesi, 10:49
Abone Ol google-news

Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü'nün Çalık Mezrası'nda yaşayan 1,5 yaşındaki Muharrem Taş, yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye kaldırılamayarak hayatını kaybetti. Muharrem'in cenazesi de ailesi ve yakınları tarafından çuvalla Yalınca Köyü'ne, ardından da araçla Van'a getirildi. Taş ailesinin cep telefonuyla yaşadığı zorlukları kaydetmesi ve bunun kamuoyuna yansıması üzerine büyük yankı buldu. Taş ailesi, çocuklarının ölümünden sorumlu tuttukları kurumlar hakkında şikayetçi olunca soruşturma başlatıldı.

 Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nında müdahil olduğu soruşturma kapsamında Başsavcılık ihmali olduğu öne sürülen 112 Acil Sağlık Hizmetleri, İl Özel İdaresi ve Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü ve jandarma hakkında soruşturma yapılması için Van Valiliğinden soruşturma izni talep etti. Fakat 4 kurum hakkında soruşturma yapılabilmesi için Van Valiliğinden geçen ay izin çıkmadı.

KABUL EDİLMEYECEK BİR DURUM

Ailenin Avukatı Van Baro Başkanı Murat Timur, görevi ihmalle ilgili suçlarda mülki amirin başkanlığındaki İl İdare Kurulu'nun soruşturma izni vermesinin kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi. Timur, bunun yıllardır Türkiye'de tartışıldığını belirterek, "Niye eğer bir suç varsa bir amirden soruşturma izni alınır. Bu adil yargılama açısından hukuka aykırıdır. Bu kararda İl İdare Kurulu, olasılık üzerinden bir değerlendirme yapmış. 1 sayfalık kararda konuyla ilgili değerlendirmeler yapılmış. 'Eğer Karayolları yola çıkmış olsaydı, yer yer 2 metre kar vardı onun açılması ertesi güne kalırdı. helikopter kaldırılmış olsaydı o da gidemezdi. Hava şartları kötüydü. Görevli memurlara da isnat edilecek kusur bulunmamaktadır' deniliyor. Olasılıklar üzerinden sonuca ulaşılmıştır. Hukukta olasılıklar üzerinden bir değerlendirme söz konusu olamaz. Burada bir kişinin ölümüyle ilgili ciddi bir ihmal söz konusu. Bölge İdare Mahkemesi'nden vicdanları rahatlatacak bir karar vermesini bekliyoruz" dedi.

HEKİM VE TEKNİSYENİN GÖREV YERİ DEĞİŞMİŞTİ

Muharrem Taş'ın ölümünün ardından Sağlık Bakanlığı da harekete geçti. Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla başlatılan soruşturma 19 Şubat'ta tamamlanarak Van 112 Komuta Kontrol Merkezinde görevli bir Acil Tıp Teknisyeni ile 112 hekimine disiplin cezası verilerek görev yerleri değiştirilmişti.