Müzisyen Yurdatapan'a Özgür Gündem davasında 10.5 yıl hapis cezası istendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı gerekçesiyle müzisyen Şanar Yurdatapan hakkında ise savcı esas hakkında mütalaasında 10.5 yıla kadar hapsini istedi.

22 Aralık 2016 Perşembe, 15:50
Abone Ol google-news
İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Şanar Yurdatapan ve avukatları katıldı. Davada duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.
 
18 Haziran tarihli Özgür Gündem gazetesinde yargılama konusu haberlerde güvenlik güçlerinin operasyonlarının soykırım saldırısı olarak, örgüt mensuplarının eylemlerinin özyönetim direnişi olarak ifade edildiği, örgütün eyleminin meşru gösterilip övülerek örgüt propagandası suçunun işlendiğini öne sürdü.
 
Mütalaada, haberde HPG'nin gerçekleştirdiği silahlı eylem ile ilgili açıklamasına yer verildiği, açıklama içeriği ve görselinde örgütün kendi silahlı eylemlerini meşru gösterme ve övme yönteminin yer aldığı, eser sahibinin belli olmaması nedeniyle 1 günlük yayın yönetmeni olan Yurdatapan'ın suçlardan sorumlu olduğunu belirtti. Mütalaa üzerine Yurdatapan'ın avukatları süre talep edince mahkeme başkanı da 1 gün süre vermek istedi. İtiraz üzerine duruşma 13 Ocak 2017'ye ertelendi.
 
 
"Gelmezse tedbir alınır"
 
Avukat Batumlu'nun yargılandığı dosyada ise Batumlu'nun gelecek celse duruşmaya katılmadığı takdirde hakkında tedbir alınacağını belirterek duruşmayı 14 Şubat 2017'ye erteledi. Yayıncı İbrahim Aydın Bodur'un yargılandığı dosya kapsamında ilk kez ifade verdi. Bodur, basın özgürlüğü kapsamında kampanyaya katıldığını söyledi.
 
Bodur’un avukatı Can Atalay ise müvekkilinin soruşturma aşamasında ifadesinin alınmadan iddianame hazırladığını kaydederek, hukuksuz bir yargılamanın söz konusu olduğunu vurguladı. Heyet duruşmayı 13 Ocak 2017'ye erteledi.