NATO'dan kritik reform toplantısı

NATO Savunma Bakanları, ABD seçimlerinin ardından ilk kez bir araya geliyor.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 13:24
NATO'dan kritik reform toplantısı
Abone Ol google-news

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Savunma Bakanları, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle video konferans yoluyla düzenlenecek iki günlük toplantı için bir araya geliyor.

ABD'de Joe Biden'ın Başkanlık görevini devralmasının ardından gerçekleşecek ilk savunma bakanları toplantısında NATO ittifakının geleceğine yön çizmesi öngörülen önemli planların masaya yatırılacağı ifade edildi.

TRUMP DÖNEMİNDEKİ İLİŞKİLERİ ONARACAK

Joe Biden yönetimindeki ABD adına, NATO toplantısına ilk kez katılacak olan ismin Savunma Bakanı Lloyd Austin'in olacağı ifade edildi. Austin’in, Donald Trump dönemindeki ittifak ve ilişkilerde oluşan anlaşmazlıklar yerine "ABD'nin müttefiklerinin yanında olduğu" mesajını vermesinin beklendiği kaydedildi.

ABD’nin Savunma Bakanı Austin, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, ekip çalışmasına verdikleri önemi toplantıda net bir şekilde belirteceğine değinerek, "ABD'nin yeniden öncü rol üstleneceğini bilmelerini istiyorum. İyi ekip arkadaşları olacağımızı bilmelerini istiyorum. İstişare etmemiz, birlikte karar vermemiz, birlikte hareket etmemiz gerekiyor" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, bakanlardan caydırıcılık ve savunma aktiviteleri için ödemelerin artırılmasını isteyeceğini belirterek "Birlikte daha fazla harcama yapmamız, birbirimizi savunma taahhüdümüzün ifade bulduğu 5'inci maddeye olan bağlılığımızın gücünü gösterecektir" ifadelerini kullandı.

Ek kaynağın özellikle Rusya'ya komşu doğu kanadının güçlendirilmesi, hava polisliği, donanma misyonları ve ortak tatbikatlarda kullanılması planlanıyor. NATO Genel Sekreteri’nin Stoltenberg'in bugünkü toplantıda bakanlara sunacağı reform planlarıyla ilgili kararın, bir pürüz çıkmaması durumunda, bu yılın ilk yarısında düzenlenmesi planlanan NATO zirvesinde verilebileceği belirtildi. Kritik toplantıda, NATO'nun geleceğine yön çizmesi öngörülen reform planlarının yanı sıra, Irak ve Afganistan misyonlar masaya yatırılacak.