'Neden Ali yok?'

Poyrazköy davasının önceki gün yapılan duruşmasında "amirallere suikast diye bir dava yok" diye konuşan mahkeme üyesi Mehmet Hamzaçebi'ye Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyinden yanıt geldi.

23 Şubat 2013 Cumartesi, 09:15
Abone Ol google-news

Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “Hamzaçebi, ‘amirallere suikast diye bir dava yok’ diyerek zaten bizi de, bizim yaşadıklarımızı da, bu davanın soruşturma sürecindeki hukuksuzluğa yaşamını feda ederek isyan eden kardeşim Yarbay Ali Tatar’ı da yok saymaktadır. Fakat Hamzaçebi’nin ‘Eğer böyle bir dava yoksa Ali neden yok’ sorusuna da yanıt vermesi gerekiyor” dedi.

Ahmet Tatar, Poyrazköy davasıyla ilgili yargıç Hamzaçebi’nin açıklamasına şu sözlerle yanıt verdi: “Üç yıldır devam eden davada birleştirmelerle birlikte başlangıçtaki iddialar adeta unutturuldu. Aslında biz bunların hiçbirini unutmadık ama yargılayıcılar ‘yok’ diyecek kadar bu davayı unutmuşlar ya da yok sayıyorlar. Belli ki hâkim Hamzaçebi’ye göre böyle bir dava hiç açılmamış, bunca insanın canı yanmamış, geleceği karatılmamış sanki bunca acı hiç yaşanmamış. Bu hâkimin birleştirilenlerle birlikte yaklaşık beş dava, seksen dört sanık, binlerce sayfa belgeye hüküm vereceğini düşününce insanın içi ürperiyor. Bu davadan nasıl bir vicdani karar çıkabileceğini gerçekten merak ediyorum. Mehmet Hamzaçebi, ‘Amirallere suikast diye bir dava yok’ diyerek zaten bizi de, bizim yaşadıklarımızı da, bu davanın soruşturulma sürecindeki hukuksuzluğa yaşamını feda ederek isyan eden kardeşim Yarbay Ali Tatar’ı da yok saymaktadır. Fakat Hamzaçebi’nin ‘Eğer böyle bir dava yoksa Ali neden yok’ sorusuna da cevap vermesi gerekiyor.”

Eski Deniz Kuvvetleri komutanları emekli Oramiral Metin Ataç ile Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e yönelik suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla ikinci kez gözaltına alınırken 19 Aralık 2009 günü intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın ölümünün ardından “19 gün sonra” savcılık kayıtlarına şu önemli not düşülmüştü: “Dosyada mevcut Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün 07/01/2010 tarihli raporunda şüpheliler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan’ın kullandıkları ikametgâhta ele geçirilen üzerinde ‘Alb. Tayfun Duman’dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa’ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş, Orhan Yücel Albay üzerinden iletecek. Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz’ şeklinde yazı bulunan notun şüpheli Ali Tatar’ın eli ürünü olmadığı belirtilmiştir. Bu suçla ilgili olarak hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.”