Netflix'te tartışmalara neden olan Cuties filmi, RTÜK'e bildirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix'te yayımlanması planlanan “Cuties” (Minnoşlar) isimli film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunulduğunu bildirdi.

22 Ağustos 2020 Cumartesi, 19:40
Netflix'te tartışmalara neden olan Cuties filmi, RTÜK'e bildirildi
Abone Ol google-news

Netflix tarafından duyurusu yapılan “Cuties” (Minnoşlar) isimli filmle ilgili tartışmaya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da dahil oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması üzere RTÜK’e bildirim yapıldığı duyuruldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Netflix  platformunda, 9 Eylül 2020 itibarıyla 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir film yayınlanmaya başlanacağı ve Netflix'in, söz konusu filmin tanıtımında "dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk" tanımlanmasında bulunulduğu, bunun yanı sıra "çocuk filmi" görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK'e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz."