Nihat Doğan'ın Özgecan tweeti için karar verildi

Özgecan Aslan tweet'i nedeniyle soruşturulan Nihat Doğan hakkında takipsizlik kararı verildi.

10 Nisan 2015 Cuma, 13:59
Abone Ol google-news

Tarsus'ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın canice öldürülmesinin ardından attığı tweet nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan türkücü Nihat Doğan için takipsizlik kararı verildi.

17 KİŞİ ŞİKAYET ETTİ

Takipsizlik kararında Doğan'dan şikayetçi olan 17 kişi ve bir dernek, 'müşteki' sıfatı ile yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcılığınca verilen takipsizlik kararında, "Müştekiler tarafından çeşitli tarihlerde verilen şikayet dilekçelerinde, Mersin Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan isimli vatandaşımızın canice öldürülmesi olayının ortaya çıkmasından sonra ülke genelinde bu vahşi cinayeti kınamak için binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerinin düzenlendiği" hatırlatıldı.

Kararda, "Tüm bunlar yaşanırken 14.02.2015 tarihinde şüpheli Nihat Doğan isimli kişinin NihatDoğan_ND isimli resmi twitter hesabından, 'siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksınız ahusungur1' mesajını paylaştığı, sosyal medyada konunun çok tartışılması ve tepkiye neden olması nedeniyle şüphelinin mesajı sildiği" belirtildi.

Nihat Doğan'ın ifadesinde soruşturmaya konu tweeti genele değil Ahu Sungur'a doğrudan mesaj yoluyla attığı belirtilen kararda, "Tanık Ahu Sungur ifadesinde Nihat Doğan'ın tweetlerinin ekranına düştüğünü söyledi. Bu nedenle Twitter'da kendisi ile tartışmaya başladığını, bu tartışma esnasında soruşturmaya konu tweet'in kendisine mesaj olarak atıldığını söyledi. Ahu sungur, şüpheliden şikayetçi olmadı" denildi.

'ÜZÜNTÜSÜNÜ BELİRTEN PAYLAŞIMLARDA BULUNDU…'

Suça konu paylaşımın şüpheli Nihat Doğan ile Ahu Sungur arasında geçtiğine dikkat çekilen takipsizlik kararında, "suça konu tweetin genele atılan bir tweet olmadığı, Ahu Sungur'un da herhangi bir şikayetinin bulunmadığı, genele atılan tweetlerde görüleceği gibi şüphelinin olayın üzüntüsünü belirten paylaşımlarda bulunduğu, Ahu Sungur'a attığı suça konu paylaşımın daha sonra kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından ahusungur1 ibaresinin kaldırılarak genele atılmış algısının oluşturulduğu, aslında şüphelinin Ahu Sungur'a cevap olarak suça konu paylaşımı yaptığı tüm dosya kapsamı ile anlaşılmıştır" denilerek kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.