Nokia ilk Android telefonunu resmi olarak tanıttı!

Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, büyük bir kısmının Amerika Microsoft’a satılmasından sonra cep telefonu sektöründen çekilmişti. Uzun zamandır firmanın üst seviye bir Android akıllı telefon tanıtacağı konuşuluyordu. Nokia yeni akıllı telefonunu tanıttı. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

11 Ocak 2017 Çarşamba, 07:19
Abone Ol google-news

Ülkemizde üst üste uzun yıllar en sevilen marka seçilen Nokia yaşadığı kötü dönemlerin ardından tekrar pazara dönüyor. Microsoft tarafından mobil bölümü geçtiğimiz yıllarda satın alınan firma Amerikan teknoloji tarafından yok edilmişti. Ayrıca Microsoft Windows Phone ekosistemini de kendi eliyle yok ederek işletim sisteminin kullanım oranının %1’in altına düşmesine neden olmuştu.
Microsoft ile yaptığı anlaşma nedeniyle bir süre telefon üretmeyen Nokia anlaşmadaki sınırın kalkmasının ardından tekrar akıllı telefon pazarına döndü Firma Çin pazarına özel olarak ilk Android akıllı telefonunu tanıttı. Nokia 6 adını taşıyan telefon firma için bir miladı temsil ediyor.


Önceden alt seviye ve Windows Phone arayüzüne yakın bir arayüzle Android cihaz üretse de gerçek anlamıyla ilk Android telefonunu üreten Nokia yeni telefonuyla birlikte kullanıcılara özel bir deneyim yaşatma hedefinde. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan telefonda alüminyum çerçeve kullanılmakta. 6000 serisi kaliteli alüminyumun kullanıldığı telefonun ekranı 2.5D eğim ile birlikte geliyor.
Nokia 6 Teknik Özellikler
Ön taraf hafif de olsa Samsung S ve Note serisini andıran telefonun arka tarafı alışılmış Nokia tasarımı ile geliyor. orta-alt seviye bir telefon olarak dikkat çeken telefonda Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 430 yongaseti kullanılmakta. 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama ile birlikte gelen cihaz, 16 MP arka ve  8 MP özçekim kamerasına sahip.
249 dolar fiyatla ilk olarak Çin pazarında satışa çıkacak olan telefonun global anlamda ne zaman satışa çıkacağı ise bilinmiyor

Tesla Hedefini Kıl Payı Kaçırdı