Obama'dan Netanyahu'ya Beyaz Saray daveti

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu gelecek hafta için Beyaz Saray'a davet ettiği bildirildi.

26 Mayıs 2010 Çarşamba, 07:00
Abone Ol google-news

İsrail basınına göre, gelecek salı için öngörülen resmi davetin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, halen İsrail'de bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Kalem Müdürü Rahm Emanuel tarafından bugünkü görüşmelerinde iletilmesi bekleniyor. Rahm Emanuel, Yahudi adetlerine göre 13 yaşını dolduran oğlunun "erkekliğe adım atmasını" simgeleyen "bar mitzvası" için İsrail'de bulunuyor.

Netanyahu, yarın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) toplantısına katılmak üzere Paris'e gidecek. OECD, 12 Mayıs'ta İsrail ile birlikte Estonya ve Slovenya'yı üyeliğe kabul etmişti.
Netanyahu, cuma günü Kanada'ya hareket edecek, önce Toronto'da yerel Yahudi toplum liderleriyle görüşecek, pazartesi günü de Ottawa'da Kanada Başbakanı Stephen Harper ile görüşmesinin ardından ABD'ye geçecek.

İsrailli yetkililer, Obama'nın, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi öncesinde Netanyahu ile bir araya gelmek istediğini belirtti. Abbas da dolaylı barış görüşmeleriyle ilgili Beyaz Saray ziyaretinin muhtemelen gelecek ay olacağını açıklamıştı. Abbas, Beyaz Saray'dan resmi davet aldığını, ancak bu davetin tarih içermediğini söylemiş, ziyaretin muhtemelen gelecek ay içinde Washington'da olacağını belirtmişti.