Öcalan'a seçim anketlerini gösterdiler

HDP İmralı heyeti, Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşmede HDP'nin seçim anketlerini gösterdi.

10 Ocak 2015 Cumartesi, 09:50
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz hafta olumsuz hava koşulları sebebiyle İmralı'ya gereken ziyareti gerçekleştiremeyen HDP İmralı heyeti, PKK lideri Abdullah Öcalan ile dün görüştü. Heyet, Öcalan'a HDP'nin seçim anketlerini gösterdi.

SON 3 AYDAKİ ANKET SONUÇLARI MASAYA YATIRILDI

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile Öcalan arasında, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler ve HDP’nin parti olarak seçimlere girip girmemesi konusu, kapsamlı olarak ele alındı. Heyet tarafından Öcalan’a kamuoyu araştırma şirketlerine yaptırılan son üç aydaki anket sonuçları da aktarıldı. Milliyet’ten Namık Durukan’ın haberine göre, sürecin gidişatının seçim üzerindeki etkisi konusunda da Öcalan’la heyet üyeleri arasında detaylı değerlendirme ve analizler yapıldığı öğrenildi.

Görüşmede ayrıca İmralı’da müzakerelere geçilip geçilmediği, devlet yetkilileri ile yapılan görüşmenin hangi aşamada olduğu ve görüşmelerin bundan sonraki aşamaları hakkında Öcalan’dan bilgi aldı. Heyet Cizre’de yaşanan ve bölgede boyutlanan olaylar ve bu olaylarda yaşamını yitirenlere yönelik de Öcalan’ı bilgilendirdi.

ÖCALAN HDP'NİN SEÇİME PARTİ OLARAK GİRMESİNE NE DİYOR?

HDP’nin parti olarak seçimlere girmesi yönünde bir süre önce görüş belirten Öcalan’ın, heyet üyeleri ile ileriki tarihlerde yapacağı görüşmelerde anket sonuçlarına bakarak HDP’nin parti olarak seçime girip girmemesi yönünde yeni bir değerlendirme yapacağı kaydedildi.

BAĞRIYANIK İMRALI'YA GİTTİ Mİ?

Heyete dahil olması beklenen Demokratik Özgür Kadın Hareketi aktivistlerinden Ceylan Bağrıyanık’ın genişletilmiş heyete dahil edilip edilmediği, dün İmralı’ya giden heyetin içinde yer alıp almadığı konusu netlik kazanmadı.