Öğretmenlerin 'barınma' isyanı

Van'ın Erciş ilçesinde barınma koşullarınının yetersizliğini protesto etmek için kaymakamlık önünde toplanan öğretmenler, depremde yaşamını yitiren meslektaşları için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okuyup, oturma eylemi yaptılar.

Yayınlanma: 28.12.2011 - 15:30
Abone Ol google-news

Van ve Erciş'te 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen depremlerin ardından eğitime ara verilen okulların tekrar ders başı yapması için öğretmenler ilçeye dönmeye başladı. Hafta başında deprem uyum seminerine alınan öğretmenler için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından barınma yerleri belirlendi. Belirlenen yerlerin yaşam koşullarına uygun olmadığını belirten öğretmenler protesto eylemi yaptı.

Kendilerine gösterilen barınma yerlerinin güvenli olmadığı gerekçesiyle istemeyen yaklaşık 200 öğretmen öğleden sonra kaymakamlık önünde toplandı. Sorunlarını dile getirmek için toplanan öğretmenler depremde yaşamını yitiren 75 meslektaşı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. İstiklal Marşı'nı okuyan öğretmenler, depremde kaybettikleri meslektaşlarının okunan isimleri için hep birlikte ''Burada'' diye karşılık verdiler. Depremde kaybettikleri meslektaşlarının isimleri okunurken, bazı öğretmenlerin duygulandıkları gözlendi.

Öğretmenler, sendika yetkililerinin kendilerine söz vermelerine rağmen destek için gelmedikleri için hazırladıkları basın açıklamasını okumadan bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldılar.

Öğretmenlerden Hasret İnce, kimsenin kendileri ile ilgilenmediğini ileri sürerek ''Çürük binalara girdiğimizde bunun sorumluluğunu kim üstlenecek. Kimseye karşı bir şey söylemiyoruz. Sadece varolan durumu dile getiriyoruz. Sürekli sallanıyoruz'' dedi.
 


En Çok Okunan Haberler