OHAL kapsamında 61 dernek mühürlendi

İçişleri Bakanlığı, OHAL gerekçesiyle 370 derneğe faaliyetlerini durdurma kararı verildi. Bu karar doğrultusunda Diyarbakır'da 47, Mardin'de 5, Elazığ'da 9 dernek mühürlendi.

12 Kasım 2016 Cumartesi, 13:41
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı, terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle, OHAL Kanunun 11'nci maddesi kapsamında FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve DEAŞ bağlantılı oldukları iddiasıyla 370 derneğin faaliyetleri durdurdu. Bu derneklerin illerde kapatılmasına başlandı. Diyarbakır'da sabah saatlerinde 19'u kent merkezinde olmak üzere toplam 47 derneğe görevliler giderek mühürleme çalışması yaptı.

İl il kapatılan dernek ve vakıfların tam listesi

HDP'Lİ VEKİLDEN TEPKİ: BURASI BİR KADIN DERNEĞİ

Merkez Kayapınar İlçesi Diclekent semtinde bulunan Özgür Kadın Kongresi'ne (KJA) ait dernek binasına gelen görevliler derneği mühürlemek istedi. Dernek kapısında bekleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca ve dernek yöneticileri, görevlilere derneğin mühürlenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Bunun üzerine dernekler masası görevlileri polis müdürleriyle birlikte derneğin kapısına tekrar gelerek Milletvekili Uca ile görüştü. Polis müdürü HDP'li Uca'ya, bakanlığın almış olduğu bir kararı uygulamakla görevli olduklarını, zor kullanmadan, kanunlar çerçevesinde mühürleme işlemini yapmak istediklerini, itiraz haklarını hukuki çerçevede yapabileceklerini söyledi. Milletvekili Uca da polis müdürüne, "Size gelen her talimatı uygulamak zorunda değilsiniz, ben buna müsade edemem. Burası bir kadın derneği, kadınların haklarını koruyan bir dernek" diyerek cevap verdi. Buna karşılık polis müdür de Uca'ya "Ben bana verilen talimatı yerine getirmek zorundayım. Siz engel olsanız da, olmasanız da, ben bu kararı uygulayacağım. Ben tebliğ etmeye gelmedim. Burayı 3 ay süreyle kapatmaya geldik" karşılığını verdi. HDP'li Uca da, "Valinin her talimatını uygulamak zorunda değilsiniz. Bir kadın derneğini kapatıyorsunuz. O zaman beni de buradan zorla çıkarırsınız' diyerek içeri girdi. Polis müdürü bu kez "Vekilim buna gerek var mı? Lütfen zor kullanmadan işimizi yapmamıza müsade edin" ricasında bulundu.

Dernek kapısının önüne çıkan Milletvekili Uca ile beraberindekiler, 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Kadınlara uzanan eller kırılsın' sloganları atarken, görevliler dernek binası içerisine girerek tutanak tutup derneği müdürledi. Mühürleme çalışması devam ederken, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da geldi. Özgür Kadın Kongresi'nin mühürleme çalışması tamamlandıktan sonra görevliler bölgeden ayrıldı.

ÖZGÜR GAZETECİLER CEMİYETİ DERNEGİ DE KAPATILDI

Kentte aralarında GÖÇ-DER, TUHAD-FED, MEYA-DER, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Derneği, Kürt Yazarlar Derneği ve Dicle Fırat Kültür Derneği'nin de bulunduğu dernekler mühürlenirken, faaliyetlerine son verilen dernekleri mühürleme çalışması devam ediyor.
ELAZIĞ'DA 9 DERNEK MÜHÜRLENDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından Elazığ'da 9 derneğin terör örgütleri ile bağlantıları oldukları iddiasıyla faaliyetleri durduruldu. Kentte faaliyette olan Elazığ Balak gazi Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Berk (Şimşek) Elazığ çalışanları Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Elazığ Girişimci İş Adamları Derneği, Elazığ Teknik Elamanlar Derneği Elazığ Şubesi, Elazığ Okumayı Yaygınlaştırma Derneği, Elazığ Köylerimizi ve Köylülerimizi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Elazığ Hukuk ve Yaşam Derneği, Elazığ Harput Aktif Kadın Derneği ve Elazığ Çatı Katı İlim ve Kültür Derneği'nin kapısı görevliler tarafından mühürlendi.
 
MARDİN'DE 5 DERNEK MÜHÜRLENDİ
 
İçişleri Bakanlığı, terör örgütleri ile bağlantıları oldukları gerekçesiyle 370 derneğin faaliyetleri durdurularak, 3 ay süreyle kapattı. Bu çerçevede Mardin'de Artuklu İlçesi'ndeki Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği ile Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği, Midyat İlçesi'nde bulunan Mezopotamya Politik Araştırmalar Derneği, Nusaybin İlçesi'ndeki Mezopotamya Sanat Derneği ile Sakine Cansız Kadın Akademisi Derneği, Seyitler Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin faaliyetleri durdurularak kapıları mühürlendi.