'Ölmek istemiyorum' diyen Zeliha'nın eski eşine elektronik kelepçe

Aydın'ın Didim ilçesinde, 3 yıl önce boşandığı Murat Cem K. (36) tarafından sürekli tehdit edilen, 46 kez şikayette bulunmasına rağmen sonuç alamayan ve son olarak sosyal medyadan 'Ölmek istemiyorum' paylaşımında bulunup, yardım isteyen Zeliha E. (32) için Didim 1'inci Asliye Mahkemesi'nce örnek karar verildi. Mahkeme kararı ile Murat Cem K.'ye, 3 ay süreyle elektronik kelepçe takıldı.

Yayınlanma: 26.12.2019 - 13:53
'Ölmek istemiyorum' diyen Zeliha'nın eski eşine elektronik kelepçe
Abone Ol google-news

Didim'de yaşayan muhasebeci Zeliha E., arkadaş ortamında tanıştığı Murat Cem K. ile 4 yıllık arkadaşlıklarını nikah masasına taşıdı. Çiftin, bu evlilikten şu an 6 yaşında olan oğulları dünyaya geldi. İlk zamanlar iyi giden evlilikleri, iddiaya göre, Murat Cem K.'nin eşine şiddet uygulamasıyla kabusa döndü. Genç kadın, kendisine şiddet uygulayan eşine 7 Kasım 2014 tarihinde Didim 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. Dava, 26 Aralık 2016 tarihinde sonuçlandı, çift boşandı. Boşanmalarına rağmen Murat Cem K.'nin kendisini tehdit ettiğini ileri süren Zeliha E., 46 kez şikayetçi olmasına rağmen sonuç alamadı. Canını korumak için her ay savcılıktan koruma kararı aldırmak zorunda kalan genç kadın, bu duruma isyan edip, sosyal medyadan 'Ölmek istemiyorum' diyerek yardım istedi. Kadının isyanı tepkisi, ulusal ve yerel basında haber olarak yer aldı.

ESKİ KOCAYA ELEKTRONİK KELEPÇE

Bunun üzerine harekete geçen Aydın Barosu'nca adres değişikliği nedeniyle hakkında verilen uzaklaştırma kararları tebliğ edilemeyen Murat Cem K. için gereğinin yapılması amacıyla Didim Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verildi. Zeliha E.'nin yardım çığlığının ardından kamuoyunda oluşan tepkiler nedeniyle Didim Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Didim 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yazı gönderildi. Mahkeme yazıya göre, 6284 sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un 'tedbir kararlarının uygulanmasında hakim kararı ile teknik araç ve yöntemler kullanılabilir' hükmünü içeren 12'nci maddesi gereği Murat Cem K.'nin, boşandığı Zeliha E.'ye yaklaşmaması için elektronik kelepçe ile 3 ay süreyle denetlenmesine karar verdi. Mahkemenin bu kararı üzerine Didim Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Murat Cem K.'ye elektronik kelepçe takıldı.

'ÖLÜM KORKUSUYLA YAŞAMAKTAN KURTULDUM'

Eski eşine elektronik kelepçe takılmasının ardından rahat nefes aldığını belirten Zeliha E. "Çaresiz kalmıştım. Sesimi duyurmak istedim. 'Ölmeden sesimi duyun' diyerek haykırdım. Bu çığlığa duyarsız kalmayan herkese teşekkür ederim. Artık korkularım azaldı. Her gün ölüm korkusuyla yaşamaktan kurtuldum" dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler