"Oraya gidelim, buraya da gidelim diye program yapılmaz"

CHP Bursa Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Arjantin Dışişleri Bakanlığı'nın, Ermeni lobisi baskısıyla Atatürk Anıtı açılışını programdan çıkarması üzerine ziyaretini iptal etmesine, "Oraya gidelim, buraya da gidelim, hadi gidelim diye program yapılmaz. Hadi gidelim, dediğiniz zaman olmaz; olursa istenmeyen durumlar çıkabilir" dedi.

30 Mayıs 2010 Pazar, 09:43
Abone Ol google-news

CHP Bursa Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen, Başbakan'ın planlı ziyaretini iptal etmesine, "Tepki göstermek gerekir, ama ziyaretler günlük ayarlanmaz. Önceden ayarlanması gerekir" diye konuştu.

 

"Hadi gidelim dersen olmaz"

Yurt dışı programların önceden çok iyi planlanması gerektiğine dikkat çeken Öymen, "Gitmeden önce kamuoyu araştırması, oradaki eğilimlerin belirlenmesi, uzun bir araştırma yapılması gerekir. Kesin bir plan yapıldıktan sonra gidilmelidir. Hadi gidelim, dediğiniz zaman olmaz. Olursa istenmeyen durumlar çıkabilir" ifadesini kullandı.

Dış politikada tecrübenin çok önemli olduğunu, Başbakan yerine daha alt kademede ziyaretin yapılabileceğine işaret eden Öymen, şöyle konuştu: "Ayrıntılı çalışma yapmazsan böyle sorunlar olabilir. Önceden ayarlanmış programın iptal edilmesi de yanlış. Her türlü iyi olmamıştır. Kimse kazançlı çıkmamıştır. Lobilerin amacı ilişkileri engellemekse başarılı oldular. Nereden bakarsan yanlış bir iştir. Türkiye kazançlı çıkmamıştır. Oraya gidelim, buraya gidelim diye dış geziler yürütülmez."