Osmaniye'de el bombasıyla terörist yakalandı

Güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda bir terörist yakalandı. Üzerinde silah, 2 el bombası ve 5 dolu şarjör ile yakalanan teröristin Hakkari ve Osmaniye'de asker ve polislerin şehit edildiği saldırılara karıştığı belirlendi.

24 Haziran 2012 Pazar, 13:32
Abone Ol google-news

Osmaniye İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 Haziran günü yasadışı bölücü terör örgütü mensubu terörist tarafından, bir vatandaşa ait otomobilin gasp edildiği bilgisi üzerine, tüm birimlerin teyakkuz haline geçtiğini söyledi.
Gasp edilen araçta bulunan örgüt mensubunun, MOBESE sisteminden de faydalanılarak 15 dakikada ekiplerce yakalanarak etkisiz hale getirildiğini ifade eden Ceren, yakalanan örgüt mensubunun yanında M-16 marka silah, 2 el bombası ile silaha ait 5 dolu şarjör bulunduğunu kaydetti.

Ceren, örgüt mensubunun yakalandığı andaki silah ve mühimmat pozisyonu ve yapılan ön sorgusu neticesinde, Osmaniye il merkezinde karşılaşacağı ilk güvenlik görevlisine veya ekibine yönelik eylem yapacağının anlaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Devam eden sorgusu neticesinde, bölücü terör örgütünün kırsal alandaki erzak depolarının yerleri tespit edilmiş, İl Emniyet Müdürlüğümüz ile İl Jandarma Komutanlığımızca müşterek yapılan operasyonda bölücü örgüte ait birçok erzak deposu ortaya çıkarılmış, bol miktarda erzak ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Yakalanan örgüt mensubunun, 28 Şubat 2008 tarihinde yapılan Güneş Operasyonu esnasında 27 askerimizin şehit olduğu çatışmalara ve 20 Ekim 2011 tarihinde 24 askerimizin şehit olduğu Hakkari Çukurca saldırısına katıldığı tespit edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensubu ile ele geçirilen M-16 marka silah üzerinde yapılan balistik incelemede, söz konusu silahın, 15 Ağustos 2011 günü Zorkun yolu Haçbel Mevkisinde Er Rıfkı Damar'ın şehit edilmesi eyleminde, 12 Eylül 2011 günü Osmaniye-Hasanbeyli karayolunda seyir halinde bulunan, içerisinde Emniyet Müdür Yardımcısı ile 2 polis memurunun bulunduğu polis aracına ateş açılması eyleminde, 28 Ekim 2011 günü ilimiz Fakıuşağı Mahallesi Yurt-Kur binası önünde bulunan trafik ekibinde görevli 2 polis memurunun şehit edilmesi eyleminde kullanıldığı anlaşılmıştır.''

Ceren, Amanos Dağları'nın Osmaniye sınırları içerisinde kalan bölümlerinde jandarma ve Polis Özel Harekat timlerinin müşterek operasyonlarının yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Osmaniyeli vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz; terör örgütü mensuplarını gördüklerinde bize bildirsinler. Bu adama 'Bu erzaklar nereden geliyor, paralar nereden geliyor, silahlar nereden geliyor?' diye sorduk. 'Kandil'de bulunduğumuz süre içerisinde Türkiye'ye gelen kaçak sigara, çay, şeker ve uyuşturucu getiren kaçakçılardan alınan haraçla, bu finansı sağlıyoruz' diye cevap verdi. Biz şunu istiyoruz kaçak hiçbir şey kullanmasınlar, kullandığınız her bir kaçak malzeme terör örgütüne para olarak dönüyor.''

Yakalanan teröristin ''Hogir'' kod adlı Mehmet Vafi Karataş (23) olduğu, Gare, Zap ve Amanoslar'da örgütsel eylemlerde bulunduğu ve ailesi tarafından kayıp olarak arandığı öğrenildi. Örgüt mensubu, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.