ÖSS birincileri nereleri tercih etti?

ÖSS ve YDS'de dereceye girenlerin çoğunun tercihi tıp fakültelerinden yana oldu. Dereceye giren 17 adaydan 7'si tıp fakültelerine yerleşti.

12 Ağustos 2009 Çarşamba, 07:52
Abone Ol google-news

 

ÖSS SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçlarına göre, SÖZ-1 ve EA-1 puan türlerinin birincisi, SAY-1 puan türü ikincisi Mustafa Öztürk Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp'a girmeye hak kazandı. SÖZ-1 ve EA-1 puan türlerinde ikinciliği paylaşan Ali Can Göksel Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği'ne, Semih Ucarı kapsamlı burslu olarak Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'ne yerleşti. SÖZ-1 ve EA-1 puan türlerinde ikinciliği paylaşan, İngilizce puan türünde birinci olan Berkay Dertsiz ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne girdi.

SÖZ-2 puan türünde birinci olan Serhat Güzel Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü burslu kazandı. Aynı puan türünde ikinci olan İlyas Avcı Bilkent üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kapsamlı burslu olarak yerleşti.

SAY-1 puan türü birincisi Gülşen Yücel Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, SAY-2 birincisi Çağatay Ermiş Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, ikinciliği paylaşan Ömer Yakar burslu olarak Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, Anıl Akyel ise ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girdi.

EA-2 puan türünde birinci olan Mücahid Erdoğan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümüne, ikinci Mustafa Lütfi Eker Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne burslu olarak, üçüncü Cemre Polat ise Koç Üniversitesi İngilizce Hukuk Fakültesi'ne başarı burslu olarak yerleşti.

Dil puanlarında Fransızca'da birinci olan Muazzez Çiğdem Oba İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünü, Almanca birincisi Mertcan İpek Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren SÖZ-2 üçüncüsü Cihat İmamoğlu ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi SAY-1 üçüncüsü Ali Gökçe ise yeniden tercih yapmadı.
 

"Doktor olmak istiyorum"

ÖSS Sayısal-1 puan türünde Türkiye birincisi olan Aydın Fen Lisesi mezunu Gülşen Yücel, ÖSS sonuçlarına göre 6 tercih yaptığını, ilk tercihi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yerleştiğini söyledi. Yerleştirme sonucunun beklediği gibi olduğunu ifade eden Yücel, şöyle konuştu:
''Tercih yaparken burayı kazanacağımı biliyordum. 6 tercih yapmıştım. İlki burasıydı. İstediğim yeri kazandığım için mutluyum. Ailem İzmir'de yaşıyor. Onların yanında okuyacağım. Doktor olmak istiyordum. İnsanları tedavi ederek mutlu etmek istiyorum. Bu nedenle buraya yerleştiğim için çok mutluyum.''


Görme engelli gencin ÖSS başarısı

Adana'da ailesinin fedakarlığı ve özel çabasıyla ÖSS Sözel-2 puan türünde Türkiye 176'ncısı olan görme engelli genç, hayalindeki rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

ÖSS yerleştirme sonuçlarını ablası Hatice Aydın ile internet kafede kontrol eden ve ikinci tercihi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesini kazanan Sercan Aydın (18), sevincini ailesiyle paylaştı.

İnsanlara faydalı olabileceği bir bölüm kazandığını için çok mutlu olduğunu belirten Aydın, başarısında en büyük payın ailesinde olduğunu söyledi.

Görme engelinin hiçbir zaman kendisini umutsuzluğa düşürmediğini belirten Aydın, ''Bedensel engelin hayallerin önüne geçemeyeceğini kanıtladım, çok mutluyum. Benim durumumda olanlar için de iyi bir örnek teşkil ettiğimi düşünüyorum'' dedi.

Derslere görme engellilere yönelik sistem donanımına sahip bilgisayarda çalıştığını ve sınavlara hazırlandığını ifade eden Aydın, puanların açıklandığı gün Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'nın kendisini arayarak tebrik ettiğini bildirdi.

Sercan Aydın, Adana'da öğrenim görecek olmasının kendisi için avantajlarına da dikkati çekerek, yetkililerden eğitim masrafları için destek beklediklerini kaydetti.

Satranç tutkunu olduğunu belirten Aydın, Görme Engelliler Federasyonunca düzenlenen çok sayıda turnuvada dereceleri olduğunu söyledi.


12 yıl boyunca annesi okula götürdü

Oğullarının başarısıyla gurur duyan anne Songül Aydın ise hayatının en güzel günlerinden birini yaşadığını bildirdi.

Görme engeli nedeniyle okula oğlunu her gün götürüp getirdiğini söyleyen anne Aydın, ''12 yıl boyunca oğluma göz oldum. Bir anne için bundan daha güzel bir mutluluk olamaz'' diye konuştu.

İşçi emeklisi baba Ali Musa Aydın ise kızı Hatice Aydın'ın da Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gördüğünü, oğlunun sınavda başarılı olmasının kendileri için ikinci bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi.

Emekli aylığıyla iki çocuğu okutmanın zor olacağını belirten Aydın, ''Her şeyimi çocuklarımın okumasına adadım. Onların mutluluğu benim mutluluğum. Daha rahat öğrenim görmeleri için devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz'' diye konuştu.

 

"Adaylar sistemli ve düzenli çalışmalılar"

ÖSS Sözel-2 Türkiye birincisi olan ve Fatih Üniversitesi Tarih bölümünü kazanan Serhat Güzel, üniversiteye hazırlanan adaylara sistemli ve düzenli çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, başarıya ancak böyle ulaşıldığını söyledi.

Güzel, aynı üniversitenin Tıp Fakültesini kazanan Sayısal-2 Türkiye ikincisi Ömer Yakar ve Hukuk Fakültesini kazanan Eşit Ağırlık-2 Türkiye ikincisi Mustafa Lütfi Eker ile Fatih Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Şanlıurfalı Serhat Güzel, babasının ticaretle uğraştığını ve 6 kardeşinin olduğunu anlattı.
Sınava çok sistemli ve düzenli çalışarak hazırlandığını dile getiren Güzel, Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü tercih ettiğini belirtti.

Üniversite eğitiminin ardından akademik yaşamı düşündüğünü anlatan Güzel, ''Birinci olduktan sonra aslında hayatım çok değişmedi. Ama birinci olmanın da sıkıntıları var'' dedi.

Çocukluğundan bu yana tarihe ilgi duyduğunu ve hatta ağabeyinin tarih kitaplarını okuduğunu dile getiren Güzel, Türkiye'nin gelişmekte ve değişmekte olduğunu, ancak hak ettiği bir konumda bulunmadığını aktardı.

''Üniversiteye hazırlanan adaylar sistemli ve düzenli çalışmalılar. Başarı ancak bu şekilde geliyor'' diyen Güzel, adayların bilgisayar ve televizyona ayırdığı zamana dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Sayısal-2 alanında Türkiye ikincisi olan Ömer Yakar da başarısını çok çalışmasına borçlu olduğunu ve çocukluğundan bu yana tıbba ilgi duyduğunu anlattı.

Hukuk Fakültesini tercih eden Eşit Ağırlık-2 Türkiye ikincisi Mustafa Lütfi Eker de ''Hukuk diğer bölümlere nazaran daha avantajlı. Edindiğim bilgiler doğrultusunda tercihimi yaptım'' dedi.

Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kaşıkçı, Türkiye'nin en büyük çıkmazının eğitim kurumlarının yetersizliği olduğunu ifade ederek, Anadolu'nun çeşitli kentlerinde üniversitelerin açılmasını olumlu bulduklarını kaydetti.

 

İlgili haberler için tıklayınız

ÖSS SONUÇLARI AÇIKLANDI