Pekcan'dan ABD'nin vergi kararına tepki

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'nin Türkiye'yi vize muafiyeti uygulanan ülkeler listesinden çıkarmasına tepki gösterdi. Pekcan, "ABD ile ikili ticaretin önüne konulan engeller sadece Türk firmalarını değil, ABD firmalarını da etkilemektedir." dedi.

17 Mayıs 2019 Cuma, 12:04
Abone Ol google-news

 

Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye olarak küresel ticarette adil, sürdürülebilir ve kural bazlı bir sistemden yana olduklarını bildirdi.

ABD'nin Türkiye'den yapılan çelik ithalatında vergileri yüzde 50'den yüzde 25'e indirmesinin olumlu olduğunu vurgulayan Pekcan, ABD'nin Türkiye'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden çıkarılması kararını ise eleştirdi. Bakan şunları kaydetti:

"Beklentimiz ikili ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır. Türkiye'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden çıkarılması kararı, iki ülke hükümetleri tarafından ilan edilen 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefiyle çelişmektedir. ABD ile ikili ticaretin önüne konulan engeller sadece Türk firmalarını değil, ABD firmalarını da etkilemektedir. Önemli bir ticaret ortağımız olan ABD ile ticaret hacmimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz."

<haber-yatay:1396601>