'Pelikan dosyası' doğru çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MKYK darbesiyle teşkilatları atama yetkisinin elinden alınmasından sonra ‘pelikan dosyası’ndaki iddiaların ortaya atılmasıyla birlikte grup toplantısında istifa sinyalini vermişti. Bugünkü Erdoğan - Davutoğlu zirvesinin ardından AKP'nin kongreye gitme kararının ve Davutoğlu'nun aday olmayacağının öğrenilmesi 'pelikan dosyası'nın doğru olduğunu ortaya koydu.

04 Mayıs 2016 Çarşamba, 22:06
Abone Ol google-news

Davutoğlu, pelikan dosyasının gün yüzüne çıkmasından sonra "AK yürekli kadronun üzülmesine asla izin vermem. Bugün herkes imtihandadır. Bir faninin vazgeçeceği her makamdan vazgeçerim ama bu kutsal davanın zarar görmesine izin vermem" çıkışıyla akıllara istifa sorusunu getirmişti.

 Başbakan'ın o sözleri Ankara kulislerinde  "istifa" mesajı olarak yorumlanmıştı.

AKP MKYK'daki atama  yetkisi ise Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'ndan alınmış yeniden MKYK'ye devredilmişti. Bu durum "Saray'ın mudhalesi" olarak kamuoyunda yankılanmıştı.

Ankara’da ‘Pelikan Dosyası’ depremi

Savaş daha da kızışacak: Davutoğlu başkanlığa kesin karşı

Başbakan Davutoğlu'ndan istifa sinyali

PELİKAN DOĞRU ÇIKTI

MKYK kararıyla, Davutoğlu'nun il ve ilçe teşkilatlarına atama yapma yetkisinin alınması AKP'de kriz çıkardı. Bu sürecin ardından Saray'a yakın bir kaynaktan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki krizi anlatan Pelikan Dosyası patlak verdi. Davutoğlu, son grup toplantısında, Pelikan Dosyası'ndaki iddialara tepki göstererek istifa sinyali verdi. Bugün Saray'da gerçekleşen Erdoğan - Davutoğlu zirvesinin ardından alınan olağanüstü kongre kararı da Pelikan Dosyasındaki iddiaları doğruladı.

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN PELİKAN DOSYASI HAKKINDAKİ SÖZLERİ

<video:527774>