Petrol davasında Rusya mağlup oldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı suçuyla mahkum edilen Mihail Khodorkovski'nin sahibi olduğu Yukos petrol firmasının iflası ile ilgili açılan davada Rusya'yı suçlu buldu.

Yayınlanma: 20.09.2011 - 10:43
Abone Ol google-news

AİHM, Rusya'da görülen davada, ''Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesinin ihlal edildiğine'' hükmetti.

Strasbourg Mahkemesi, Rusya'ya yönelik maddi tazminat cezasıyla ilgili olarak taraflara anlaşmaları için üç ay verdi. Anlaşma olmadığı takdirde mahkeme, tazminatla ilgili kararını kendisi açıklayacak.

Gerekçeli kararda, ''Yukos'un avukatlarına savunma için gerekli zamanın verilmemesi'', insan hakları ihlali için gerekçe gösterilirken, Rusya'nın, Yukos'un iflası için yasal süreci suiistimal ettiği yolundaki şikayetse reddedildi.

AİHM'e yaptığı başvuruda kasıtlı olarak iflasa zorlanmasından dolayı Rusya hükümetine 98 milyar dolar talep eden Yukos'un avukatları, ''hükümetin, şirketi yasa dışı yollarla suçlamalar getirerek yok etmek istediğini'' ileri sürmüştü.

Yukos avukatları, talep edilen tazminatın alınması halinde bunun hissedarlara dağıtılacağını açıklamıştı.

Bir dönem Rusya'nın en fazla petrol ödeyen şirketi olan Yukos, 2003 yılında sahibi Mihail Khodorkovski'nin tutuklanmasından ardından lağvedilmişti. Khodorkovski'nin avukatları, müvekkillerinin, Rusya'da Valadimir Putin aleyhindeki siyasi çalışmalarından dolayı kasıtlı olarak hakkında davalar açılarak mahkum edildiği görüşünü savunuyor.
 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler