Philae dünyanın sırrını arayacak

Rossetta adlı uzay aracı, 10 yıllık yolculuğunun ardından 67P Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine 'Philae' isimli modülü indirdi. Philae'nin alacağı örnekler dünyada hayatın oluşumuna dair önemli ipuçları verecek. Kuyruklu yıldızın yaydığı ses de dünyada heyecan yarattı.

12 Kasım 2014 Çarşamba, 08:22
Abone Ol google-news

Rosetta uzay aracına bağlı Philea modülü 67P Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı'na başarılı bir şekilde inmeyi başardı. Şimdi herkes modülün Dünya'ya göndereceği görüntüler bekleniyor.

İşte Kuyruklu Yıldız Gerasimenko'nun büyüklüğü

 

Rosetta'ya bağlı modülün '67-P' (Philae) isimli kuyruklu yıldıza inişi başarıyla gerçekleşti. Rosetta, Güneş Sistemi'ndeki 10 yıllık yolculuğun sonunda, 6 Ağustos'ta kuyruklu yıldıza ulaştı.

Merkezi Paris'te bulunan kuruluştan yapılan açıklamada, Philae'nin kuyruklu yıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko'nun yüzeyine başarıyla ulaştığı duyuruldu.
Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da Philae'nin adına açılmış resmi hesaptan da "Ben vardım. Yeni adresim 67P" tweeti atıldı.

Philae, 10 yıl önce fırlatılan ve 67P'nin etrafında bir yörüngeye oturan Rosetta uzay aracının gövdesinden sabah saatlerinde başarıyla ayrılmıştı. Kuyruklu yıldıza ulaşan ilk araç özelliği taşıyan Philae'nin, 67P'nin yüzeyine inişi yaklaşık 7 saati buldu. Rosetta ve Philae adına açılan sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesaplardan ise yolculuğa dair tüm ayrıntılar, fotoğraflar ve gelişmeler an ve an paylaşıldı.

<video:139913>

İşte Rossetta'nın 10 yıllık yolculuğu

"Rosetta" adlı uzay sondasının, "Philae"yi Türkiye saati ile 10.35'te kuyruklu yıldıza 22,5 kilometre uzaklıktan bırakması planlanıyordu. Ardından bu saat 11.03'e çekildi. Ancak Philae halen bırakılmadı.Bu sırada Rossetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rossetta'dan gelen sinyaller, Dünya'ya ulaşmaya başladı.

İnsanlık için dönüm noktası… "Philae" kuyruklu yıldıza indi - VİDEO


Modül, yüzeyi buz olan kuyruklu yıldızda Aralık 2015'e kadar çeşitli araştırmalar yapacak. 4 buçuk milyar yıldır hiç değişmeden varlığını sürdüren kuyruklu yıldız üzerindeki çalışmaların, evrenin geçmişine dair önemli sırları ortaya çıkarması bekleniyor.

 

'Seni özleyeceğim'

Dünya'dan 10 yıl önce fırlatılan Rosetta uzay aracının bir parçası olan Phliea, bugün sabah saatlerinde araçtan ayrılma sürecini ise Twitter'da esprili bir dille yazdı. Phliea, "Seni çok özleyeceğim Rosetta ama beni 67P'nin yüzeyinde nelerin beklediği konusunda da sabırsızlanıyorum", "Sonunda 10 yıldır ağrıyan bacaklarımı esnetebileceğim, çok mutluyum", "Sana 67P'den çok güzel kartpostallar yollayacağım" tweetlerini atarak ayrılma sürecinde takipçilerini bilgilendirdi. İlk fotoğrafını Rosetta'nın yüzeyinden ayrıldıktan hemen sonra çeken Phliea, "İlk kartpostalımı gördün mü? Tahmin et bakalım bu fotoğraf kime ait" yazarak Rosetta'nın adına açılmış @Esa_Rosetta hesabını etiketledi. Phliea, gönderdiği ilk fotoğrafa ilişkin "Rosetta seni hiç bu açıdan görmemiştim" yorumunda bulundu.

 

'Sen gittikten sonra biraz üşüdüm ama'

Uzay aracı Rosetta adına açılmış diğer resmi Twitter hesabından da tarihi süreç hakkında bilgilendirme tweetleri paylaşıldı. Philae'nın etiketlendiği tweetlerde Rosetta, "Küçük dostum benden ayrılmaya hazır mısın", "67P'ye gitmeden önce bu açıdan manzaranın son kez tadını çıkar" önerilerinde bulunurken, Philae'nin kendisinden ayrılmasından sonra "Sen gittikten sonra biraz üşüdüm ama şu an daha iyiyim. Lütfen bana kart atmayı unutma gittiğin yerlerden" tweetini attı.

 

31 aydır uykudaydı

67P kuyruklu yıldızını yakalamak için 10 yıl önce fırlatılan Rosetta, Jüpiter'in yörüngesine yakın uçan ilk uzay aracı. AEA, ana enerji kaynağı olarak sadece güneş enerjisi panellerini kullanan Rosetta ile enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı. Rosetta'nın Twiter hesabından 31 aylık uykunun sona erdiği ise "Merhaba dünya" twetiyle duyurulmuştu. Uzmanlar, sadece bugün elde edilen bilgilerle en az 90 akademik makalenin yazılabileceğini söylüyor.

Rossetta’nın ineceği kuyruklu yıldızdan bu sesler yayıldı - VİDEO

KUYRUKLU YILDIZA İNİŞ PLANI VE DETAYLAR

Rosetta, kuyruklu yıldın etrafında spiraller çizerek yaklaşacak ve Philae sondasını kuyruklu yıldıza bırakacak. Philae'nin kuyruklu yıldızın kafa kısmına ulaşması tam 7 saat sürecek.

 

İşte Rosetta'dan ayrılacak modülün kuyruklu yıldızda ineceği alan: 

Rossetta'nın kuyruklu yıldızda görüntülenen gölgesi.

32 metre kanat uzunluğu ile Rossetta uzay aracı.

 

Rossetta ile kuyruklu yıldız arasıdna ki boyut farkı. Rossetta'nın kanat uzunluğu 38 metre. Kuyruklı yıldız ile görseldeki mesafesi 9.4 kilometre.