Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi, yeni hastane yapılınca kaderine terk edildi

Ankara Polatlı’da yer alan Duatepe Devlet Hastanesi, kaderine terk edildi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Hastane, uzun yıllar hizmet verdikten sonra yeni hastanenin yapılmasıyla 2017 yılında taşındı ve atıl durumda bırakıldı. Şimdi her yeri yıkılmış, sökülmüş metruk bir halde” dedi.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 06:00
Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi, yeni hastane yapılınca kaderine terk edildi
Abone Ol google-news

Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi, terk edildiği günden bu yana enkaza dönüştü. Kapıları sökülen hastanenin camları da paramparça oldu. Tavanındaki kaplamaları bile sökülen hastanenin duvarlarına da resimler çizilmiş. Hastanede incelemelerde bulunan Levent Gök, izlenimlerini Cumhuriyet’e anlattı. Gök, “hastanenin çok ağır bir depremden çıkmış ya da tepesine bomba atılmış gibi perişan bir halde bulunduğuna” dikkat çekerek “Her yeri yıkılmış, sökülmüş, metruk bir halde. 4 yıldır bomboş duran bu hastane binası ve eklentileri, çevre açısından da ciddi bir rahatsızlık oluşturmaya başladı. Çünkü metruk halde bulununca, burayı uyuşturucu bağımlıları kullanmaya başlamış” dedi.

BAKAN CEVAP VERMEDİ

Konuyu ilk günden bu yana takip ettiğini ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini de anımsatan Gök, önergesine hiçbir yanıt alamadığına da dikkat çekti.

Ortada ciddi bir kamu zararı olduğunu vurgulayan Gök, “Yurttaşların vergisiyle yapılan ve son derece büyük bir yerleşkeye sahip olan bu bina neden bu kadar sahipsiz bırakıldı? Devletin milyonlarca lira zarara uğradığını görüyoruz. Bir hastane elbette taşınabilir ama geride kalan kamu binasının mutlaka bir başka alanda değerlendirilmesi gerekir. Binanın böylesi metruk halde bırakılması ve adeta yıkılmasını bekler hale gelmek son derece üzücüdür” ifadelerini kullandı. Kalan eşyaların da çalındığını belirten Gök, “İçindeki elektrik tellerinden demirlerine kadar ne varsa alınıp götürülmüş. Taş üstünde taş kalmamış, hastane talan edilmiş. Devlet, ‘Tasarruf edeceğiz’ derken kullanılmaya hazır bir binanın bu şekilde metruk hale getirilmesinin affedilir bin yanı yok” diye konuştu. Ankara’da şehir hastanesinin açılmasıyla boşaltılan hastaneler olduğuna da dikkat çeken Gök, “Ankara Şehir Hastanesi’ne nakledildiği için kapatılan hastanelerin de bu hale gelmesinden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.