Polisler oy kullanırken silah bulunduramayacak

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) görevli olan polislerin 12 Haziran milletvekili genel seçimlerinde oy kullanmak için sandık başına gittiklerinde silahsız olmaları gerektiğine karar verdi.

04 Haziran 2011 Cumartesi, 10:31
Abone Ol google-news

Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde sandık alanında görev yapacak olan kolluk kuvvetlerinin görevli olduğu sandık alanında kendisinin oyunu kullanımı sırasında yanında silah bulundurup bulunduramayacağı konusunu YSK'ye sordu. İlçe Seçim Kurulu'nun sorusunu gündemine alan YSK ise sandık çevresinde düzenin sağlanması sandık kurulu başkanına ait olduğuna dikkat çekerek, "Sandık çevresinde, sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar, milletvekilleri, o sandık bölgesinde kayıtlı seçmenler ve o sandıkta görevli müşahitler ile bina sorumluları ve çağrı üzerine gelen görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamaz" dedi.

 

Silah taşıyanlar sandıklı salonlara giremez

YSK, Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında, özel güvenlik görevlileri ve belediye zabıtaları gibi görevliler de dâhil olmak üzere resmi üniforma ve silah taşıyanların sandık alanına giremeyeceğine vurgu yaptı. YSK'den yapılan duyuruda, "Sandık çevresi dışında ancak sandık alanı içinde, bu Kanunda gösterilen yasaklara aykırı davranışlar olması veya suç islenmesi halinde, bina sorumlusunun çağıracağı kolluk güçleri tarafından gerekli işlem yapılır. Bina sorumlusunun bulunmadığı yerlerde bu yetkiler, sandık kurulu başkanı veya sandık kurulu başkanının görevlendireceği sandık kurulu üyesi tarafından kullanılır" denildi. YSK, sandık alanında görevlendirilen kolluk görevlilerinin, yapılan bir çağrı olmaksızın salt oylarını kullanmaları amacıyla sandık çevresine girdiklerinde yanlarında silah bulunduramayacaklarına karar verdi.