Polisten sürpriz ifade

Paksüt'ü yasadışı izleyen polislerin yargılandığı davada olayın seyrini değiştirecek bir ifade ortaya çıktı. Tanık polis, amirin kendisine "KOM'da komiserim, kayıt almamız gerekiyor, siz arkamıza geçin, biz arabayı park edeceğiz" dediğini söyledi.

Yayınlanma: 17.09.2011 - 07:39
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün yasadışı izlendiği iddiası üzerine biri emniyet amiri 3 polis hakkında 3’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, olayın seyrini değiştirecek bir ifade ortaya çıktı. Olay günü Kavaklıdere Tenis Kulübü’nün karşısında görev yapan polis Erkan Kuş, araçta bulunduğu sırada yanına gelen sanık Emniyet Amiri Gökhan Ayhan’ın kendisine “KOM’da komiserim, kayıt almamız gerekiyor, siz arkamıza geçin, biz arabayı park edeceğiz” dediğini açıkladı. Bu ifade, olay yerine bir muhbirle görüşmeye gittiklerini söyleyen sanıkların savunmasını çürüttü.

Dava, Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Sanık polisler, mahkemedeki ifadelerinde içinde bulundukları ekip otosunun “görüntü alma özelliğinin bulunduğunu ancak o gün bunun için gerekli ekipmanın araca takılı olmadığını” iddia etmişlerdi. Cumhuriyet’in ulaştığı dava dosyasındaki ifadede, tanık polis Erkan Kuş, olayı şöyle anlattı:

Yanıma geldi, kayıt alacağız dedi: Arkadaşım İ.S. ile Karum’un önünde asayiş şubesinin bize verdiği görev yerinde bekliyorduk. Arkadaşım İ.S. bize yemek almaya dışarı çıkmıştı. Otururken yan tarafıma yolcu koltuğuna bir kişi oturarak, kimliğini gösterip KOM’da komiser olduğunu belirtip “Kayıt almamız gerekiyor. Siz arkamıza geçin, biz arabayı park edeceğiz” dedi. Ben öne çıkarak onun yerimize park etmesini sağladım. Fakat yoğun trafikte geri gelemedim. Bir tur atıp onun arkasında durdum. Geldiğimde başkomiser arkadaş da gitmişti.

Telefon et Osman gelsin: Aradan 5-10 dakika geçince bir bayan (Ferda Paksüt) yanında genç, takım elbiseli beyle (koruması) geldi. Önümüzdeki araçta kimse olmadığını görünce bana “Bu araç bizi trafikte taciz ediyor” dedi. Ben de kendisine aracın polis arabası olduğunu söyledim. Bayan arabanın yanına giderek camları film kaplı aracın içini görmeye çalıştı. “Dışarı çıkın” diye camlara vurmaya başladı. Bu arada korumasına da, “Telefon et Osman (Paksüt) gelsin” dedi. Osman Paksüt olduğunu öğrendiğim beyle başkomiserimiz aralarında konuştular. Sonra Paksüt, eşi ve koruması ayrıldılar. Tenis kulubüne girdiler. Başkomiserimiz de araçla gitti.


Tanık Kuş, bu ifadesini Paksüt hakkında olay günü üç polise “Ercüment’in itleri” dediği iddiası üzerine 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan hakaret davasında da aynen tekrar etti.

'İspatlandı'

Paksüt’ün avukatı Bülent Acar, önceki gün mahkemeye verdiği dilekçede, tanık Ercan Kuş’un beyanlarıyla sanıkların müvekkilini yasadışı olarak izleme ve kayıt altına alma fiilini işlediklerinin açık ve kesin bir biçimde ispatlandığını kaydetti. Sanıkların verdiği çelişkili ifadelere değinen Acar, “Sanık Gökhan Ayhan’ın buluşacağını iddia ettiği kişinin açık kimliğini, telefonunu verememesi nedeniyle böyle bir kişinin gerçekte olmadığı anlaşılmaktadır” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler