Prof. Dr. Tüysüz: Depremler birkaç gün veya hafta daha devam edebilir

Manisa'da meydana gelen depremin ardından İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz'den halka uyarı geldi. Tüysüz, "Depremler uzun sürebilir. Birkaç gün veya hafta daha devam edebilir" dedi.

22 Ocak 2020 Çarşamba, 23:20
Prof. Dr. Tüysüz: Depremler birkaç gün veya hafta daha devam edebilir
Abone Ol google-news

 Art arda gelen depremlerin ardından canlı yayın programına katılan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, önemli açıklamalarda bulundu.

Depremin üretildiği fay hattı hakkında bilgi veren Tüysüz, şu ifadeleri kullandı;

"Batı Anadolu bölgesi, bütünüyle bir deprem bölgesi. Şimdi olan deprem 5,1 büyüklüğünde bir deprem. Akhisar’da olan bir deprem.

Burada kuzey-güney uzanımlı bir fay var. Bu fayın uzunluğu da 30 kim civarında. Bu fayın faaliyete geçmiş olasılığı var.

Şu anda depremi oluşturan fayın odak çözümü bizim için çok önemli. Bu henüz yayınlamış değil. 5,5 veya 6 şiddetinde deprem üretebilecek bir faydır bu."

Bölgede daha büyük depremin meydana gelme olasılığının olmadığını vurgulayan Tüysüz, “Daha fazla büyük bir deprem beklentisi yok. Daha küçük depremler olabilir. Eğer bu depremde hasar alan binalar varsa dikkat edilerek girilmeli çünkü küçük çapta da olsa yeni depremler olabilir” ifadelerini kullandı.

Bölge halkına uyarıda da bulunan Tüysüz, “Depremler biraz uzun sürebilir. Birkaç gün veya hafta sürebilir. Küçük artçılar olacaktır bu depremin arkasından. Ondan sonra da sönümlenip gidecektir” dedi.