Puşili öğrenciye tahliye yok

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül (22), Kağıthane'de bir markete düzenlenen molotoflu saldırıya katıldığı iddiasıyla 23 aydır tutuklu yargılandığı davada yine tahliye edilmedi. Cihan Kırmıızıgül'ün avukatı Sait Tanrıverdi, son savunmasını hazırlaması için süre verilmeyince istifa etti.

09 Aralık 2011 Cuma, 13:33
Abone Ol google-news

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 7. oturumda, savcı Hikmet Usta, Kırmızıgül hakkındaki 45 yıla kadar hapis cezası istediği mütalaasını yineledi. Son savunması sorulan Kırmızıgül’ün avukatı Sait Tanrıverdi, molotof kokteyli atılan marketin ve karşısındaki kuyumcunun kamera kayıtlarının incelenmesini istedi. Avukat Tanrıverdi, Kırmızıgül’ün olayın olduğu gün saat 19.50’de yaptığı iki görüşmenin kayıtlarının da mahkemeye getirilmesini istedi. Savcı Usta, dava konusunun aydınlandığını belirterek, avukatın isteminin reddini istedi. Mahkeme de avukatın istemlerinin davaya yenilik katmayacağını ifade ederek, soruşturmanın genişletilmesi talebini reddetti. Mahkeme heyeti, avukata, savunmasını hazırlaması için süre de vermedi. Avukat Tanrıverdi de bu durumda müvekkiline bir faydasının dokunmayacağını belirterek istifa etti. Dava 23 Mart’a ertelendi. Davayı, yazar Özgür Mumcu’nun da aralarında olduğu Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri ve Uluslararası Af Örgütü temsilcileri de izledi.

“Tek dayanak puşi”

Kırmızıgül’ün arkadaşları ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, CHP Gençlik Örgütü üyeleri de Kırmızıgül’e destek için adliye önünde buluştu. Grup adına açıklama yapan Ahmet İnsel, 500’ün üzerinde tutuklu üniversite ve lise öğrencisinin terörle mücadele kapsamında yargılandığını anımsattı. İnsel, “Kırmızıgül,Boynunda taşıdığı puşi dışında kendisini olayla ilişkilendirecek en ufak bir şüphe nedeni bulunmaksızın 22 aydır Tekirdağ F Tipi Kapalı cezaevinde. Eğitimine devam edemiyor. 5. duruşmada beraati 6. duruşmada cezalandırması istendi. Bu talebin puşi dışındaki tek dayanağı, birbiriyle çelişen polis beyanları” dedi.