Putin: Yerime gelecek olan bir hayli genç fakat olgun biri olmalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına henüPutin seçimlerde aday olup olmayacağı sorusunu yanıtladı: Yerime gelecek olan...z karar vermediğini fakat aday olmaması hâlinde halefinin 'genç ama olgun biri' olmasını tercih edeceğini söyledi.

Yayınlanma: 05.09.2016 - 18:45
Abone Ol google-news

Putin, Bloomberg'e verdiği röportajın yeni yayımlanan bölümünde 2018'de düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtladı. Parlamento seçimlerinin yaklaştığına dikkat çeken Putin, "Bu seçimleri geçip sonuçlarına bakmalıyız. Bu seçimlerin ardından bile önümüzde daha iki yıl olacak. O nedenle aday olup olmayacağımı konuşmak için çok erken. Her şeyin çok çabuk değiştiği bu dönemde bunun hakkında konuşmak zararlı olur" dedi.

Öte yandan Putin, seçimlere katılmamaya karar vermesi hâlinde yerine seçilecek kişinin nasıl birisi olmasını istediği sorusuna "Bir hayli genç fakat olgun biri olmalı" yanıtını verdi.

'HALEFİME BENİMLE AYNI FİKİRDE OLMAMA HAKKINI TANIYACAĞIM'

Putin, halefine Rusya'nın nasıl gelişebileceğine dair görüşlerini aktarmak isteyeceğini fakat ona 'aynı fikirde olmama hakkını da tanıyacağını' belirtti.

'RUSYA'YI YÖNETMEK KORKUNÇ İVAN YA DA STALİN DÖNEMİNDE OLDUĞUNDAN DAHA ZOR'

Rusya'yı şu anda yönetmenin, Çar Korkunç İvan ya da Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in döneminde yönetmekten daha kolay olup olmadığı sorusuna ise Putin şu yanıtı verdi: "Bana göre daha zor. Çünkü Batılı partnerlerimizin bu konudaki tüm eleştirilerine rağmen ülkemizde iç demokrasi süreçleri gelişiyor. Sözgelimi, (eylüldeki) seçimlerde önceki yıllara göre çok daha fazla sayıda parti katılacak. Elbette bu da seçim kampanyalarının gidişine ve sonuçlarına yansıyacak."

'KIZLARIMIN GELECEĞİNİ BELİRLEME HAKKINI KENDİMDE GÖRMÜYORUM'

Putin, kızları Mariya ve Yekaterina'nın, kendisinin siyasal faaliyetlerini devam ettiren kişiler olmasını isteyip istemediği sorusunaysa, "Kendimde, kızlarımın geleceğini onların yerine belirleme hakkını görmüyorum" cevabını verdi. Putin, kızlarının bilimle uğraştığını ve topluma yararlı olacak işler yaptığını da belirtti.


En Çok Okunan Haberler