Recep İvedik en homofobik

Türkiye sinemasındaki erkek egemen bakışa, kadınlara dair alanların daraltılmasına, Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe tepki olarak jüri oylamasıyla verilen geleneksel Altın Bamya’lar dün akşam ‘Türkiye Sineması’nın 100’üncü yılında 100 Yılın Bamyası Ödülleri’ olarak sahiplerini buldu.

25 Mart 2015 Çarşamba, 06:20
Abone Ol google-news

Erkek oyuncu dalında Recep İvedik karakteri 100 Yılın Bamyası Erkek Karakter Ödülü’ne değer görüldü. Sinemamızdaki ‘Kezban’ karakterinin 100 Yılın Bamyası Kadın Karakter Ödülü’nü aldığı açıklanırken, 100 Yılın Bamyası Film Ödülü’nü Yılmaz Güney’in yönettiği ve başrolünde yer aldığı 1970 yapımı ‘Canlı Hedef’ filminin aldığı açıklandı. Filmin “kadın vajinasına yılan sokma buluşuyla cinsel taciz ve işkence kavramlarına sinema tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir çeşitleme kazandırdığı” için aldığı belirtild

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında verilen ödüllerde 100 Yılın Bamyası Senaryo Ödülü ‘Sözde Kızlar’ filmine, jüri özel ödüllerinden Yüz Üç Buçuk Bamya-Homofobi Ödülü ‘Kolpaçino’ serisine, 100 Bamya Turşusu Ödülü tüm seks filmlerine verildi. ‘Yusuf Yusuf’ filmi ise Eşek Arısı - Cinsiyetçi Dil Ödülü’ne değer görüldü. Ödül töreni, her yıl olduğu gibi, “tekrar karşılaşmamak üzere” sona erdi.