Rıza Sarraf'ın para verdiği 6 gizli isim kim?

ABD'de Rıza Sarraf davasını takip eden Hürriyet Washington temsilcisi Tolga Tanış, Fatih portakalın sorularını yanıtladı. Tanış ABD'de tutuklanan Reza Zarrab'ın Türkiye'deki tüm mallarına el konulacağını söyledi.

23 Mart 2016 Çarşamba, 18:05
Abone Ol google-news
<video:503351>

Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış, ABD'de tutuklanan 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf'ın "ABD ile bir işbirliği yapmış olabileceğini, olmasa da mutlaka işbirliğine gideceğini düşündüğünü" söyledi.

"Bu işin ucu Türkiye'ye de uzanacak" diyen Tanış, "Bütün mal varlığına Türkiye'dekiler de dahil hepsine el konacak. Türkiye'de kapatılan 17 Aralık dosyaları yeniden açılabilir mi onu dava sürecinde göreceğiz. İddianamede 17-25 Aralık soruşturmalarına atıf var" ifadesini kullandı.

'ABD İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAKTIR'

Fox TV ana haber canlı yayınında Fatih Portakal'ın sorularını yanıtlayan Tanış'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"İran anlaşması sonrası "Sarraf'lara veda yazısını" yazmıştım. Çünkü ABD tarafından yaptırımlar kaldırılmıştı İran'a. Sarraf gibi bir dönem bu işleri yürüten kişilerin de artık bu sistemden çıkarılacağını belirtmiştim o yazıda. Rıza Sarraf, cumartesi günü FBI tarafından gözaltına alındı. Federal mahkemeye çıkarıldıktan sonra da cezaevine gönderildi. ABD'ye bilerek mi geldi yoksa bilmeden mi geldi soruşturma sırasında öğreneceğiz. Geldikten iki gün sonra tutuklandı. ABD bankalarının ağına takılanlar iddianamede açıkça belirtilmiş. Onun dışındaki detaylar para transferlerinin nerelere kadar uzanıyor bunlar dava sürecinde ortaya çıkacak.

6 isim var adı açıklanmayan 'CC1', 'CC2', 'CC3' diye gidiyor. ABD ile Rıza Sarraf arasında bir işbirliği olabilir. Yapmamışsa bile yapacaktır. Bu işin ucu Türkiye'de de uzanacak. Bütün mallarına Türkiye'dekiler de dahil hepsine el konacak. Türkiye'de kapatılan 17 Aralık dosyaları yeniden açılabilir mi onu dava sürecinde göreceğiz. İddianamede 17-25 Aralık soruşturmalarına atıf var."