RTÜK 'tehdidi, hakareti' örttü

Yandaş kanallardaki kadına yönelik şiddet, istismar ve birçok konuda yurttaşların binlerce şikâyetini görmezden gelen RTÜK, Akit TV’nin Cumhuriyet gazetesi ve Işık Kansu’ya yönelik tehdidini işleme koymadı.

31 Aralık 2019 Salı, 02:00
RTÜK 'tehdidi, hakareti' örttü
Abone Ol google-news

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son bir yılda yine yandaş kanallar için çalıştı. Yayınlardaki kadına yönelik şiddet, istismar ve birçok konuda yurttaşların binlerce şikâyetini görmezden gelen RTÜK, kanallardaki muhalefete yönelik küfürleri ve tehditleri de yıl boyunca “ihlal yok” kararı ile geçiştirdi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul’un 2019 yılındaki faaliyetleri raporlaştırdı. Rapora göre, binlerce şikâyete karşın yandaş kanallarla ilgili yalnızca dört dosya Üst Kurul gündemine getirilirken, hazırlanan raporlarla yayınlar aklandı. 

Rapora göre, yayın içerikleri kapsamında en çok ceza FUL TV logosuyla yayın yapan “Mücahid Cihad Han ile Metafizik aleme Yolculuk” programına kesildi. RTÜK’ün yurttaşların “büyü bozma, cin çıkarma vs. sebeplerden dolayı paraları alınmak suretiyle dolandırıldıkları” şikâyetleri nedeniyle “dini duygularının istismar edildiği kanaati” ile programa 50’den fazla ceza kestiği belirlendi. 

Taşcı’nın raporuna göre, yandaş kanallara yönelik şikâyetler cezasız kaldı. RTÜK, 24 TV’de CHP milletvekili Dr. Ali Şeker’e yönelik küfrü eleştiri sınırları içinde değerlendirerek yaptırım uygulamadı. ATV’de yayınlanan Esra Erol programında en fazla şikâyete konu olan dört bölüm tek raporda değerlendirilerek aklandı. Beyaz TV’nin “Beyaz Futbol” programında sunucunun küfrü de “ihlal yok” kararı ile cezasız bırakıldı. TGRT Haber kanalında “Medya Kritik” programının 11 ayrı bölümü ayrı ayrı şikâyet konusu olsa da raporlar birleştirilerek tek bir cezaya dönüştürüldü. Akit TV’nin Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’na katılanlara yönelik hakaretleri önce aklandı, itirazlar üzerine yayın durdurma cezası verildi. A Haber’de yayınlanan “Canan Barlas ile Gündem” programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretler AKP’li üyelerin oyçokluğu ile “ihlal yok” kararı ile görmezden gelindi.

‘ŞİKÂYETLER, UYARI VERİLMEDEN KAPATILDI’

RTÜK’ün 2019 faaliyetlerini değerlendiren Taşcı, “Toplumun geniş bir kesiminde rahatsızlık yaratan ve tepkisine neden olan diziler ve yayınların büyük çoğunluğu havuz medyasında yer alıyor. Herkes görüyor, duyuyor, rahatsız oluyor, tepki gösteriyor, bir tek RTÜK harekete geçmiyor. Sonuç gelen raporların hiçbirine bırakın cezayı uyarı bile verilmeden kapatıldı. Niye; damadın kardeşinin, kaynının televizyonu vs. diye” diye konuştu. Taşcı, Akit TV’nin Cumhuriyet gazetesi ve yazarı Işık Kansu’ya yönelik “bomba” tehdidini görmezden geldiğini belirterek “RTÜK duymuyor bile” dedi.