Rus uçağını kim düşürdü? Üç farklı açıklama

Türkiye'nin Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Rusya, uçağının düşürüldüğünü kabul ederken, Rusya, Türkiye ve Türkmenler'den üç farklı açıklama geldi.

24 Kasım 2015 Salı, 11:05

<video:430109>

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü.

Konuya ilişkin ilk resmi açıklama Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, "Uçağın Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğü" bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanlığı'nın bu açıklamanın yanı sıra bir açıklama da Türkmenler'den geldi. Türkmen komutan Osman Sahil uçağı kendilerinin düşürdüğünü söyledi. Habertürk'e bağlanan Sahil, savaş uçağının Türkmenler tarafından vurulduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de Rus SU-24 uçağının düştüğünü, uçağın muhtemelen karadan ateş edilerek düşürüldüğünü duyurdu

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında da şöyle denildi:

"Bugün (24 Kasım) 2015 saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçağın defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal ettiğini bildirdi. TSK'dan yapılan açıklamada milliyeti bilinmeyen uçağa angajman kuralları çerçevesinde müdahalede bulunulduğu ifade edildi.
TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."