Saadet Partisi'nden AKP'ye ittifak için 'yeşil ışık'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, Oğuzhan Asiltürk ile görüşmesinden sonra Saadet cephesine sıcak gelişmeler yaşanıyor.

28 Ocak 2021 Perşembe, 17:43
Abone Ol google-news

Siyaset kulisleri bu günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi'ni yanına çekmek için atılan adımlar üzerinde yoğunlaştı. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaret etmişti. 

Bu ziyaret Saadet Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağı tartışmalarını beraberinde getirdi.

Saadet Partisi yöneticilerinin yumuşak mesajları tabanlarını ikna etmek için yapılmış girişimler olarak değerlendiriliyor. 

Partinin TBMM'deki tek milletvekili olan Abdülhakir Karaduman'dan da benzer bir açıklama geldi. Karaduman'ın açıklamalarındaki "Ülke ve millet menfaaati göz önüne alınmak koşuluyla" ifadesi dikkat çekti.

“İktidar partisiyle de muhalefet partileriyle de bir araya gelip ülkenin meselelerinin konuşulmasını, ülkemiz açısından en büyük kazanım olarak görürüz. Saadet Partisi, bugün bir ittifakın içerisinde yer almamaktadır. Yarın bir seçim atmosferine girildiği vakitte ülke ve millet menfaatini göz önüne almak koşuluyla partimizin yetkili organları toplanır, bir karar alır ve bu karar da kamuoyu ile paylaşılır. Bugün ittifak tartışmalarına girmenin erken olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Abdulkadir Karaduman'ın ittifaklarla ilgili konuşması şöyle:

“24 Kasım seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, seçimlerde ittifakları zorunlu kılan bir alan açmıştır. Bununla birlikte Saadet Partimiz, kendi ilkeleriyle ve duruşuyla 2018 seçimlerinde Millet İttifakı içinde yer almıştır. 2019 yılındaki Mahalli İdareler seçimlerinde partimiz seçime tek başına girmiştir. Bütün seçim bölgelerinde seçime tek başına giren tek siyasi parti olduk. İlkelerimiz var. Bizler Saadet Partisi olarak zamana ve şartlara göre hareket eden bir parti değiliz.

Saadet Partisi siyasi arenada asla bir kan davası gütmediği gibi, inancı ve değerleri açısından asla siyasi arenanın bir kan davasına dönüşmesine müsaade etmeyeceği gibi bütün partilere de eşit yaklaşır. Yaptığımız eleştirileri de kimseye bir düşmanlık etmek açısından değil ülkemizin iyileşmesi ve normalleşmesi için bir kardeşlik vazifesi olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. İktidar partisiyle de muhalefet partileriyle de bir araya gelip ülkenin meselelerinin konuşulmasını, ülkemiz açısından en büyük kazanım olarak görürüz. Saadet Partisi, bugün bir ittifakın içerisinde yer almamaktadır. Yarın bir seçim atmosferine girildiği vakitte ülke ve millet menfaatini göz önüne almak koşuluyla partimizin yetkili organları toplanır, bir karar alır ve bu karar da kamuoyu ile paylaşılır. Bugün ittifak tartışmalarına girmenin erken olduğunu düşünüyorum”