Şaibeli sınav iddiası: 80 sorunun yarısında cevap şıkkı 'A'

Ziraat mühendisleri, 17 Ekim’de yapılan ‘Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık’ sınav sorularının şaibeli olduğunu iddia ederek, sınavın iptal için Ankara Üniversitesi Sınav Merkezi'ne itiraz etti. Sınava giren ziraat mühendis, “Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan 80 soruluk sınavda 40 sorunun doğru cevabının A şıkkı olması sınava olan güvenilirliği kaybettirdi” dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, ziraat mühendislerinin yanında olduklarını ve konuyu bakanlığa ilettiğini söyledi.

25 Ekim 2020 Pazar, 17:15
Şaibeli sınav iddiası: 80 sorunun yarısında cevap şıkkı 'A'
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanlığı, zirai ilaç satışı yapabilecek meslek gruplarına yönelik yönetmeliğe ilişkin durdurma ve iptal davası açılmasına karşın, ‘bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık’ sınavı 17 Ekim’de yapıldı. Sınavın yaplmasının ardından şaibe iddiaları ortaya atıldı. Sınava giren bir ziraat mühendisi, soruların cevabının yarısının “A şıkkı” olduğuna dikkat çekerek, “80 soruluk sınavda 40 doğru cevabın A şıkkı olması güvenilirliği kaybettirdi. Bildiğin soruları yap bilmedikerini A şıkkı işaretle basit bir kopya yöntemidir. Sınavda başarılı olmak için 56 soruyu doğru cevaplamak gerekiyor. 40 sorunun doğru cevabı A şıkkı olunca 16 soru çözmek sınavı geçmeye yetiyor. Bu şekilde şaibe karışıyor” diye konuştu. 

‘BAKANLIĞA İLETTİK’

İddialara ilişkin açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ziraat mühendislerinin yanında olduklarını söyleyerek, bakanlığın sınav duyurusu ve uygulama talimatına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtıklarını hatırlattı. 

İptal davası sonuçlanmadan sınavın gerçekleştirildiğine dikkat çeken Suiçmez, şöyle konuştu: 

“Sınav sonrası bu konuyla ilgili üyelerimizden odamıza yoğun şikayetler gelmektedir. Sınav sonrası yayınlanan kitapçıklardaki yanıt seçeneklerinin dengesiz olmasının sınava şaibe düşürmesi (A kitapçığında 40 adet A şıkkı, C kitapçığında 42 A şıkkı olması vb.) ve çok fazla sayıda (A) şıkkının olmasının sınav anında yarattığı tereddüt sonucu birçok üyemizin şık değişikliğine gitmesinin yarattığı olumsuzlukların sınav sonucunu etkileme durumu. Bazı soruların yanıtlarının (Örneğin; A kitapçığındaki 17., 50., 60. ve 61. sorular) birden çok şıkkı içerecek şekilde net olmamasının sınav sonucunu etkileme durumu. Sınav sorularının önceden sızdırılması, yanıtların resmi açıklamadan önce kamuoyuna duyurulması gibi gündeme gelen ciddi iddiaların sınavın güvenilirliğini etkileme durumunu bakanlığa ilettik.” 

DİĞER MESLEKLERDEKİ UYGULAMAYI İSTİYORLAR

Bayilik açmak için sınav yapılmasına karşı çıkan ziraat mühendisleri diğer meslek gruplarında olduğu gibi sınava tabi tutulmadan mesleklerini yapmak istiyor. Bir ziraat mühendisi taleplerini dile getirirken “Ziraat mühendisleri olarak bu sınava girmek zorunda kalmak istemiyoruz. Zaten bunun okulunu okuduk. Ama sınava girebilecek meslek grupları ise eczacılar, kimyacılar, orman mühendisleri ve  bitki koruma dersleri almış ziraat teknikerleri. Benim 4 sene eğitimim bayi açmaya yetmiyor ve bakanlık diyor ki bayi açman için benim yaptığım sınava girmen lazım. Şayet bir sınav yapılacaksa da bu sınavı tek bir üniversitenin sınav merkezi yapmamalı. Üstelik bu sınav her yılda yapılmıyor. Sınava, ziraat mühendisleri ve teknikerleri dışında bu işi kimsenin yapmasını da doğru değildir. Bir eczacı eczane açabilmek için sınava girmezken, bir hukuk mezunu hukuk bürosu açmak için sınava girmezken bizler neden sınava tabii tutuluyoruz. Niye başka alanlardaki insanlar bu sınava bu kadar kolay bir şekilde girmeye hak kazanabiliyor” ifadelerini kullandı.