Samaras Erdoğan'a özendi: Drahmi lobisi

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras solcu Syriza'nın favori gösterildiği yarınki genel seçim öncesindeki son konuşmasında Syriza'nın politikalarının ülkeyi Euro'dan çıkmak zorunda bırakabileceğini ve 'drahmi lobisine' hizmet ettiğini savundu.

24 Ocak 2015 Cumartesi, 12:33
Abone Ol google-news

Samaras yıllar süren kemer sıkma önlemlerine karşın, ülke ekonomisinin canlanma işaretleri verdiğini söyledi.

Bu arada Syriza lideri Alexsiz Tsipras da partisinin Yunanistan'ın onurunu yeniden tesis edeceğini vurguladı.

Tsipras Yunanistan'ın borçlarını yeniden müzakere edip, uluslararası kurtarma planı uyarınca dayatılan kemer sıkma önlemlerine son vermek istiyor.

Yunanistan Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB'den oluşan troykanın sağladığı dev kurtarma fonları karşılığında büyük bütçe kesintileri yapmak zorunda kaldı.

Syriza'nın seçimden zaferle çıkma olasılığı Yunanistan'ın temerrüde düşeceği ve Euro'dan çıkacağı kaygılarını arttırdı.

Muhafazakâr Yeni Demokrasi Hareketi'nin lideri Başbakan Samaras yaptığı son seçim mitinginde taraftarlarına ülkeyi ayakları üzerinde tutabilmek için "gece-gündüz" çalıştığını söyledi.

'Drahmi lobisine hizmet ediyorlar'

Samaras Syriza'nın politikalarının ülkeyi Euro'dan çıkmak zorunda bırakabileceğini ve 'drahmi lobisine' hizmet ettiğini vurguladı.

Samaras ayrıca Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası'nın büyük piyasaya para sürme programından faydalanamayabileceğini savundu.

Tsipras ise Yunanistan'ın alacaklılarıyla "her iki tarafın kabul edebileceği" bir çözüm üzerinde uzlaşmasını umduğunu belirtti ve kurtarma planı sona erdiğinde ülkesinin borçlarının yarısını sildirme vaadini tekrarladı.

Syriza Euro Bölgesi krizinin zirve yaptığı günlerdeki tutumunu yumuşattı ve artık Yunanistan'ın Euro'da kalmasını istediğini söylüyor.

Ancak karşıtları, Syriza'nın politikalarının istese de istemese de Yunanistan'ın Euro'dan çıkması anlamına geleceğini savunuyor.

Almanya Başbakanrı Angela Merkel de Yunanistan'a Euro Bölgesi'nin bir parçası olarak kalınması çağrısı yaptı.

Merkel, "Prensiplerimizin kalbinde dayanışma yatıyor. Zorluklara karşın Yunanistan'ın hikâyemizin bir parçası olarak kalmasını istiyorum" dedi.