Saraçoğlu’nda "restorasyon" diyerek tarihi kapıyı kaldırıp çelik kapı taktılar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yapılan inşaat çalışmalarını incelerken, mahalledeki tarihi lojmanlardan birisinin kapısının sökülerek yerine çelik kapı takıldığını saptadı. Bu duruma tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesinin taşıdığı değerler yok ediliyor. Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır" dedi.

Yayınlanma: 13.10.2020 - 15:20
Abone Ol google-news

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Başkent oluşunun 97.yılında Kent İzleme Merkezi ile birlikte Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde restorasyon adı altında yapılan inşaat çalışmalarını inceledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen’in de olduğu izleme grubunun yaptığı tespit sırasında güvenlik güçleri ve Güryapı yetkilileri pandemiyi bahane ederek yapılara girilmesini engellemeye çalıştı. Ancak sonunda alana giren mimarlar odası yöneticileri eski lojmanlardan birisinin ahşap kapısının sökülerek çelik kapıyla değiştirildiğini farketti.

SUÇDUYURUSUNDA BULUNULACAK 

Bu duruma tepki gösteren Candan, şöyle konuştu:

“Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlığına yapılan müdahaleler perşembenin gelişini göstermektedir. Kentsel sit alanı olan ağaçları ve yapılarının tek tek tescilli olduğu kültür varlığına göstermektedir ki, Saraçoğlu Mahallesinin taşıdığı değerler yok ediliyor. Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır. Tüm yetkililer, bu süreçte payı olan teknik elemanlar, çevre şehircilik ve Kültür bakanlığı yetkilileri, Emlak GYO yetkilileri, Güryapı Restorasyon yetkilileri, koruma kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz ve kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan haklarında dava açıyoruz.

“KÜLTÜR KATLİAMI DURDURULMALIDIR”

Saraçoğlu Mahallesi’ndeki bakı terasının duvarı çalışmalar nedeniyle çatlamış. Bunun adı tarihe, değerlere saygısızlıktır. Gözlerimizin önünde Cumhuriyet’in simge yapılarından, kent merkezindeki nefes alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi hukuksuzca tahrip ediliyor. Bir çivi dahi çakılamayacak olan alanda kepçelerle inşai çalışmalar, çelik kapılar, özgün malzemenin yok edilmesi, uygulamanın restorasyon bilimine ve 2863 sayılı Koruma Kanunu’na aykırı yapıldığının kanıtıdır. Bu sürece sessiz kalan herkes, üniversiteler, bilimin yol göstericiliğine sessiz kalmaktadır. Ankara’nın Başkent olduğu bugün, tekrar yetkilileri Saraçoğlu Mahallesi’nin kamusal kullanımlı restorasyon sürecinin, restorasyon bilimine uygun şekilde yapılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hocalarımızla birlikte yol göstermeye hazırız. Ayrıca yerel yönetimlerin bu bilime aykırı uygulamalar karşısında suskunluğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Saraçoğlu Mahallesinde kültür katliamı durdurulmalıdır.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler