Savaştan kaçıp aşkta yenildi

Gazeteci-yazar Meltem Yılmaz, 'Soraya' adlı romanında Suriyeli sığınmacı kadının Türkiye’de yaşadıkları anlatıyor.

23 Haziran 2015 Salı, 17:37
Abone Ol google-news

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan 20 yaşındaki Soraya’nın nefes kesen gerçek hikayesi, gazeteci- yazar Meltem Yılmaz’ın kaleme aldığı “Soraya” adlı romanda okuyucuyla buluştu.

Humus’ta evlerine isabet eden bombayla yaralanan Soraya, kendisine yeni bir gelecek yazmak umuduyla Türkiye’ye sığınır. Şanlıurfa’da yerleştirildiği kampta dehşet verici olaylara şahit olan Soraya, bir süre sonra kendisinden 30 yaş büyük evli bir adama satılır. Asıl trajedisi de o zaman başlar. Zira Soraya, sevdiği adam tarafından da yüz üstü bırakıldığında, savaştan beter günler yaşayacaktır.

Savaş, kamp, esaret ve kumalık… Suriye'deki iç savaştan kaçıp hayatta kalma mücadelesini Türkiye’de sürdürmeye çalışan sığınmacıların dramını tarafsızca ve tüm çıplaklığıyla anlatan Meltem Yılmaz, gerçek bir hayat hikayesinden ustaca kurguladığı romanında savaşların insan ruhunda bıraktığı derin yaraları da cesaretle gözler önüne seriyor. Destek Yayınları'ndan çıkan roman aynı zamanda, Türkiye'deki Suriyeli savaş mağduru sığınmacıların hikâyesini işleyen dünya edebiyatındaki ilk eser olma özelliği taşıyor.

Sarsıcı öyküsü, akıcı dili ve detaylardaki zenginliğiyle dikkat çeken “Soraya” her sayfasında merak ve beklenti yaratarak, okuru trajik olduğu kadar heyecan dolu bir serüvene de sürüklüyor.