Savcı tehdit edenlere değil profesöre soruşturma açtı

Akademisyenler tarafından yayınlanan bildiride imzası olduğu istifası istenen Prof. Dr. Bülent Tanju'ya savcılık soruşturma başlattı. Tanju, Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Aytaç Gezici tarafından da 'Kayseri sana dar gelir' diyerek tehdit edildi.

13 Ocak 2016 Çarşamba, 10:32
Abone Ol google-news

ABDULLAH Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörlüğü, 'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisinde imzası bulunan Prof. Dr. Bülent Tanju'nun istifasını isterken, Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da Prof. Bülent Tanju hakkında TCK'nın 216 ve 301 maddelerinden soruşturma başlattı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyeliğinden bir süre önce Kayseri AGÜ mimarlık bölümüne atanan Prof. Dr. Bülent Tanju'nun 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından yayınlanan bildiriye imza atmasının ardından AGÜ rektörlüğünce  Tanju’nun istifası istenmiş, ayrıca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilecek talimatlar doğrultusunda, hakkında işlem yapılacağı duyurulmuştu.

Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da ööleden sonra Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesine bir yazı göndererek, Prof. Dr. Bülent Tanju hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek, devletin kurumlarını alenen aşağılamak' suçlarından TCK'nın 216 ve 301 maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmasını istedi.
 
Kayseri Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesince, önceki gün geldiği Kayseri'den İstanbul'a geçtiği belirlenen Prof. Dr. Bülent Tanju hakkında soruşturma başlatıldı.

Abdullah Gül Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) da ‘gerekeni yapacağız’ dediği Barış İçin Akademisyenler grubunun yayınladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiride imzası bulunan 1128 akademisyenden biri olan Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifasını istediğini duyurdu.

Abdullah Gül Üniversitesi websitesinde yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ tarafından yayınlanan bildiride imzası bulunan, Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifası istenmiştir. Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilecek talimatlar doğrultusunda, hakkında işlem yapılacaktır.

Prof. Dr. Bülent Tanju, ‘Barış için akademisyenler‘in bildirisine Abdullah Gül Üniversitesi’nden imza veren tek isimdi.

1100’ün üzerinde akademisyenden barış çağrısı: Bu suça ortak olmayacağız

ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI'NDAN AÇIK TEHDİT

Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Aytaç Gezici barış bildirisinde imzası olan Abdullah Gül Üniversitesi Profesörünü bir bildiri ile açık açık tehdit etti.

İŞTE TEHDİT

 


ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bölgede yaşanan sokağa çıkma yasağı ve ölümlere ilişkin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza atan akademisyenlerle ilgili henüz bugün yaptığı açıklamada, “Aydın müsveddeleri, ya devletin yanında olursunuz ya da terör örgütünün” demişti.

AKADEMİSYENLERİN BİLDİGESİ

Türkiye ve dünyadan bin 128 akademisyen ve 400’e yakın destekçi tarafından oluşturulan “Barış İçin Akademisyenler” grubu, Kürt illerinde yaşanan abluka ve hak ihlallerine “Bizler bu suça ortak olmuyoruz” başlıklı bir bildiriyle tepki göstermişti.