Şehir hastaneleri bir kara delik! Sağlık emek ve meslek örgütleri açıkladı

Sağlık emek ve meslek örgütlerince yapılan açıklamada şehir hastanelerinin ülke için bir kara delik olduğu belirtildi.

25 Ağustos 2021 Çarşamba, 13:37
Şehir hastaneleri bir kara delik! Sağlık emek ve meslek örgütleri açıkladı
Abone Ol google-news

Sağlık emek ve meslek örgütleri “Şehir Hastaneleri Ülkemiz İçin Bir Kara Deliktir” başlığıyla ortak açıklama yayımaldı. Ankara Tabip Odası (ATO), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi ve Ankara Dişhekimleri Odası (ADO) tarafından yapılan ortak açıklamada, Kamu özel ortaklığı (KÖO) yöntemi ile yapılan şehir hastanelerinin devlet hazinesine büyük zararlara neden olduğu vurgulandı.

"KAMUYU BÜYÜK ZARARA UĞRATTI"

Açıklamada, şehir hastanelerini yapan şirketlerin yapılan sözleşmelere uymadığı ve kamuyu büyük zarara uğrattığı belirtilerek "Devletin KÖO yoluyla özel şirketlere yaptırdığı bu hastaneler bütçe için bir kara delik niteliğindedir. Bütçeden yapılan ve katlanarak artan bu ödemeler zaten daralmış olan ekonomimize çok büyük yükler getirmektedir. Durum böyleyken halihazırda yapılmış olan sözleşmelere uyulmaması sonucu uğradığımız zararların dışında, siyasi iktidarın da herhangi bir yaptırım uygulanmaması da tartışılması gereken konular arasındadır” denildi.

"HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILSIN"

“Biz sağlık meslek örgütleri olarak usulüne uygun yapılmamış tüm bu sözleşmeler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılmasını talep ediyoruz” denilen açıklamada şöyle denildi:

Daha önceden de belirttiğimiz gibi sadece bir kısmını anlatabildiğimiz bu olumsuz tespitlerle bile kamu kaynakları büyük zararlara uğratılmıştır. Biz sağlık meslek örgütleri olarak siyasal iktidarlar tarafından kamu kaynaklarının yetersizliği gibi gerçekçi olmayan bir gerekçe üzerinden yerli ve yabancı sermayeye kaynak aktarılması olarak tanımlayabileceğimiz KÖO projelerinden vazgeçilmesini istiyoruz. Bizler geç de olsa bu yanlıştan dönülmesini, şirketlerin değil kamunun yararının gözetilmesini istiyoruz.