Şeker ölçüm çubuklarının bedelini devlet ödeyecek

Danıştay kararının ardından, şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm cihazı ve çubuklarının bedelinin devlet tarafından ödenmesine ilişkin Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan düzenleme, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

01 Mart 2011 Salı, 08:50
Abone Ol google-news

Düzenlemeye göre, kan şekeri ölçüm cihazlarına ait bedeller, SGK tarafından karşılanacak. Ölçüm cihazının yenilenme süresi iki yıl olacak. SGK, bu süreden önce yenilenen cihazın bedelini ödemeyecek. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınan kan şekeri ölçüm cihazları ise 6 ay süreyle değiştirilemeyecek.

Kan şekeri ölçüm çubuklarının bedeli ise sağlık raporunda tedavi protokolü olarak belirtilen adetler esas alınarak, en fazla üç aylık dönemlerde reçete edilmesi halinde karşılanacak. Kan şekeri ölçüm çubukları ve kan şekeri ölçüm cihazları, sözleşmeli eczanelerden temin edilecek. Eczaneler kan şekeri ölçüm cihazları için fark alabilecek ancak kan şekeri ölçüm çubukları için fark alamayacak.

SUT'ta, Danıştayın iptal kararına neden olan fiyatlandırma ile ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre, yeni düzenlemede kan şekeri ölçüm çubuğunun fiyatı 32 kuruş, kan şekeri ölçüm cihazının birim fiyatı ise 20 TL olarak belirlendi. SUT'ta, diğer ilaç ve tıbbi malzemelerin geri ödeme koşullarıyla ilgili de değişiklikler yapıldı.
 

 

TEB, Danıştay kararı öncesi birim fiyatının düşürülmesini eleştirdi

Türk Eczacıları Birliği (TEB), şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuklarının Danıştay kararı öncesinde 55 kuruş olan birim fiyatının yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile 32 kuruş olarak belirlenmesini eleştirdi. TEB'in açıklamasında, ''Eski uygulamada, şeker ölçüm çubuklarına ödediği 0.55 TL'nin ürünün bedelini karşılamadığını bilen SGK, eczacılar ile yapmış olduğu protokolde, oluşacak fiyat farkını hastanın ödemesini istemekteydi. Şimdi, birim fiyatı 0.32 TL'ye indirirken eczacının fiyat farkı almayacağını tebliğ ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor'' görüşü ifade edildi.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti'nin yazılı açıklamasında, Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki şeker ölçüm cihazlarıyla ilgili düzenleme eleştirildi. Hastaların şeker ölçüm çubuklarına erişimini zorlaştıran uygulamanın Danıştay tarafından, ''SGK'nın görevini kötüye kullandığı ve keyfi davrandığı'' gerekçesiyle durdurulduğu kaydedilen açıklamada, SGK'nın, ''mağduriyetin ortadan kaldırılacağını'' ifade etmesine rağmen Danıştay kararını uygulamadığı ve hastaların mağduriyetini ortadan kaldırmak için çaba sarf etmediği iddia edildi.

SGK'nın, bugün yayınladığı SUT değişikliği ile hastaları ve eczacıları daha fazla mağdur eden bir karara imza attığı ileri sürülen açıklamada, ''Hukuka aykırı uygulamalarına devam eden SGK'nın sürdürdüğü bu tavır, hastalarımızı perişan etmekten, eczacılarımızı çileden çıkarmaktan ve yormaktan başka neye hizmet ediyor bilemiyoruz'' denildi.

TEB'in açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

''Hastalarımızın mağduriyeti bitmedi. Bilindiği üzere, Balıkesirli bir hastanın başvurusu ile şeker ölçüm çubuklarına SGK'nın belirlediği 0.55 TL'lik fiyat uygulaması, gerçekçi olmaması ve gerçek fiyatının çok altında kalması sebebiyle Danıştay tarafından durdurulmuştu. Çünkü vatandaşlarımız bu fiyat nedeniyle ceplerinden fark ödemek zorunda kalıyorlardı.

Danıştay'ın, iptal ettiği bu düşük fiyat belirleme uygulamasının yerine hastaları mağdur etmeyecek bir düzenleme yapılmasını talep etmesine rağmen, SGK, 'hukuka rağmen ben yaparım, olur' tavrını sürdürmeye devam ediyor. Eski uygulamada, şeker ölçüm çubuklarına ödediği 0.55 TL'nin ürünün bedelini karşılamadığını bilen SGK, eczacılar ile yapmış olduğu protokolde, oluşacak fiyat farkını hastanın ödemesini istemekteydi. Şimdi, birim fiyatı 0.32 TL'ye indirirken eczacının fiyat farkı almayacağını tebliğ ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.''

Şeker ölçüm çubuğunun şeker hastaları için mutlaka kullanılması gereken hayati önemde bir ürün olduğu ve her ne olursa olsun eczanelerde bulundurulması gereğine işaret edilen açıklamada, ''Ancak bir kez daha hatırlatalım ki şeker ölçüm çubuklarının maliyet fiyatı eczanelerce belirlenmemektedir. Bu durum SGK tarafından biliniyor olmasına rağmen, yapılan düzenleme ile SGK'nın kendi ödemediği tutarı eczacılara ödetmeye çalışmasını, hukuksuz olduğu kadar, halk sağlığını hiçe sayan bir uygulama olarak değerlendiriyoruz'' görüşü savunuldu.

SGK'nın bu tür uygulamalara son vermesi çağrısının dile getirildiği açıklamada, ''Bizler hastalarımızın sağlığını korumak için çalışmaya, doğruları söylemeye, hukuksuz uygulamaların ve akıl dışı kararların karşında mücadele etmeye devam edeceğiz'' denildi. TEB'in açıklamasında, Danıştay kararı öncesinde SUT'taki birim fiyatı 55 kuruş olan şeker ölçüm çubukları için hastanın ödediği fiyat farkı 5 TL iken yeni düzenlemeyle bu bedelin 17.42 TL'ye çıktığı belirtildi.
 

''Yeni düzenleme protokole aykırı"

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, SUT'ta şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili hastadan fiyat farkı alınamayacağını öngören düzenlemenin birlik ile SGK arasındaki protokole aykırı olduğunu söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol'deki, ''Eczane tarafından şeker ölçüm çubuklarında oluşacak fiyat farkı hastadan tahsil edilir'' hükmüne dikkati çeken Özel, aynı protokole göre bu fiyat farkını almayan eczanelerin SGK ile sözleşmesinin iptal edilme riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Özel, protokolde, ''Alınması gereken ilaç katılım payları ve/veya poliklinik muayene katılım payı tahsil etmeyen veya hastaya iade eden eczacılara, ilk tespitte tahsil edilmeyen katılım paylarının 5 katı tutarında cezai şart uygulanarak eczane yazılı olarak uyarılır, yazılı uyarıya rağmen tekrarı halinde sözleşme feshedilir ve 6 ay süre ile sözleşme yapılmaz'' şeklinde düzenleme bulunduğunu hatırlattı.

Bu nedenle SUT'taki şeker çubuklarıyla ilgili düzenlemenin protokole aykırı olduğunu kaydeden Özel, Danıştay'ın bugüne kadar söz konusu protokole aykırı SUT hükümlerini iptal ettiğini, Yüksek Mahkemenin kararlarında, SUT'un protokol hükümlerine uygun yapılması gereğine dikkati çektiğini savundu.
 

 

TEİS Başkanı'ndan tepki

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) değişikliği eleştirerek, ''SGK, depolardan şeker ölçüm çubuklarının tanesini 60-70 kuruşa alabilen eczacıya, yaptığı düzenlemeyle '32 kuruşa satacaksın ve fark almayacaksın' dayatmasında bulunuyor'' dedi.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay kararından sonra ''keyfi bir tutumla'' şeker çubuklarını ödeme listesinden çıkaran SGK'nın, daha sonra ''Bu konuda sorun olmadığını, vatandaşların fatura karşılığında şeker ölçüm çubuklarını alabileceklerini'' bildirdiğini hatırlattı.

Ancak SGK'nın, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki değişiklikle, vatandaşların şeker ölçüm çubuklarının sadece 32 kuruşunu karşılayacağını açıkladığına dikkati çeken Saydan, ''Üstelik SGK, depolardan şeker ölçüm çubuklarının tanesini 60-70 kuruşa alabilen eczacıya, yaptığı düzenlemeyle '32 kuruşa satacaksın ve fark almayacaksın' dayatmasında bulunuyor'' görüşünü savundu.

Şeker ölçüm çubukları için hastadan fiyat farkı alınamayacağına ilişkin SUT'taki düzenlemeyle vatandaşın yanıltıldığını ve sözleşmeli eczanelerin hedef gösterildiğini ileri süren Saydan, ''Eczaneler, ilaç depolarından tanesine 60-70 kuruş ödeyerek aldıkları şeker ölçüm çubuklarını, yarı fiyatına, fark almadan hastalara verdikleri taktirde, bu zararları nasıl karşılanacaktır?'' değerlendirmesinde bulundu.

sorunlarını çözmek için bulduğu yolun, eczacıların kasalarından geçtiğini, bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini ve kanuna aykırı olduğunu savundu.