Selahattin Demirtaş'a 142, Figen Yüksekdağ'a 83 yıl hapis istemi

Cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkında tutuklandıkları soruşturmayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede Demirtaş' ın 142 yıl, Yüksekdağ' ın 83 yıl hapsi isteniyor.

17 Ocak 2017 Salı, 16:08
Abone Ol google-news

Gözaltına alınıp ifadeleri alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkındaki iddianameler hazırlandı. Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede, Demirtaş’ın PKK/KCK terör örgütünün yöneticisi olduğu, bu kapsamda örgütün ‘siyasi alan merkezi sorumlusu’ olarak faaliyetlerini yürüttüğü, ayrıca değişik tarihlerde katıldığı DTK içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu öne sürüldü.

İddianamede Selahattin Demirtaş'ın değişik tarihlerde yapmış olduğu birçok konuşmada terörü meşru gösterdiği iddia edildi. Mahkemeye sunulan iddianamede 6-7-8 Ekim olaylarına da yer verildi. Selahattin Demirtaş'ın ‘terör örgütü yöneticiliği’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’, ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme’ suçlamalarıyla 43 yıldan 142 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

YÜKSEKDAĞ'A 83 YIL HAPİS İSTEMİ

Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianamede ise Yüksekdağ’ın DTK içerisindeki faaliyetleri nedeniyle cezalandırılması istendi.

Yüksekdağ’ın, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamaları ile birlikte 6-7-8 Ekim olayları olarak bilinen olayların meydana geldiği tarihte HDP MYK'sinde bulunmuş olması ve yapılan açıklamada imzasının olması nedeniyle sokak hadiselerinin meydana gelmesinde sorumlu olduğu iddia edildi. Yüksekdağ’ın 30 yıldan 83 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.