Sınavda birinci oldu yine yetmedi!

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’nı ilk sıradan kazanan R.T. atanmadı. R.T.'nin yerleştirmesi yapıldı ama eğitime başlayamadı. Konu yargıya taşındı. Eczacılar, eğitimle onkolojik eczacılık, klinik eczacılık gibi alanlarda uzmanlaşıyor.

20 Mart 2019 Çarşamba, 21:29
Abone Ol google-news

ÖSYM’nin yaptığı Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’nda Türkiye birincisi olan R.T., ilk tercihi olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nı seçti. R.T., okul yönetiminden kontenjan beklerken aldığı yanıtla şoke oldu. Ege Üniversitesi Rektörlüğü, R.T’ye gönderdiği yazıda, atamasının uygun görülmediği belirtildi. R.T., yürütmenin durdurulması talebi ile dava açtı.

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı 5 Kasım 2018’de yapıldı. Sınavda R.T. aldığı 77.76081 puan ile Türkiye 1.’si oldu. R.T., Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nı 1. tercih olarak yazdı. Türk’ün tercihi doğrultusunda yerleştirmesi de yapıldı. R.T., 9 Kasım günü, tüm evrakını Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığına gönderdi. R.T.’ye yanıt 25 Ocak 2019’da verildi.
Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nden gelen yazıda R.T.nin, uzmanlık eğitimi için atamasının 657 Sayılı Kanunun 48. maddesi gereği yapılamadığı belirtilerek “Söz konusu kadroya atanmanız uygun görülmemiştir” denildi. R.T., gelen bu yazıya 4 Şubat günü itiraz etti. İtiraza yanıt 15 Şubat günü verildi. Söz konusu yanıtta, 25 Ocak’ta verilen yanıt tekrarlandı.

Liyakat gereği
Yapılan itiraz sonrası da sonuç değişmeyince R.T., İzmir İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ege Üniversitesi’ne karşı açılan davada, yürütmenin durdurulması talep edildi. Avukat Fırat Epözdemir’in hazırladığı dava dilekçesinde özetle şöyle denildi: “Müvekkil 657 Sayılı Kanun kapsamında kendisine uygulanabilecek tüm şartları taşıyor. Güvenlik soruşturmasına ilişkin evrak da idareye sunuldu. Çok zor olan bir sınavda Türkiye 1.’si olan müvekkilin atamasının yapılmaması usul ve yasaya aykırı. Müvekkilin atamasının yapılması liyakat ilkesinin de bir gereğidir. Dava konusu idari işlem Anayasa’ya ve 657 sayılı kanuna da aykırı.”