Son yeşile veda: Atatürk Orman Çiftliği'ne şimdi de müze inşaatı

Atatürk Orman Çiftliği'nde şimdi de müze inşaatı yapılacak.Müze alanı olarak belirlenen yer Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin hemen yanında.

05 Eylül 2018 Çarşamba, 00:03
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında bulunan ve birinci derecede doğal sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ait ormanlık arazide 15 Temmuz Müzesi’nin yapımına başlandı. İnşaat nedeniyle yüzlerce ağaç kesilirken, kamyonların girip çıkması için yeşil alan içerisinde genişçe bir yol açıldığı görüldü. Müzenin yapılacağı yerden çıkarılan topraklar, ormanlık alanın başka bölümünde yığıldı. Hafriyat kamyonları ve iş makineleri gün boyunca gidip geldi. Müzenin yapılacağı alanda inşaat yapılmasıyla AOÇ, önemli bir yeşil alanını daha kaybedecek.

Hafriyat yığdılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla FETÖ darbe girişiminde yaşamını yitiren 250 yurttaşı unutturmamak adına 15 Temmuz Müzesi yapılması kararlaştırılmıştı. Müzenin yapılacağı yer olarak da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısındaki AOÇ arazisi belirlendi. Ankara Atlı Spor Kulübü ile Saray arasındaki ağaçlık bu bölge, AOÇ’den geriye kalan yeşil alanların başında geliyordu.
15 Temmuz Anıtı’nın yanındaki alanda, inşaat çalışmalarına başlandı. Ormanlık alan içerisinde inşaat için geniş bir yol açıldı. Gün boyunca çalışan iş makineleri, inşaat için çıkardıkları toprağı, hafriyat kamyonlarına yükledi. Kamyonlar da yine aynı bölgenin içerisindeki başka bir noktaya toprağı yığdı. İnşaat nedeniyle ormanlık bölgenin oldukça tahrip olduğu gözlendi. Binanın yapılacağı alanın açılma çalışmaları sürerken, çevresine fore kazıkların dikildiği görüldü.

15 Temmuz’da açılacak

Alınan bilgiye göre, müzenin en alt iki katı otopark olacak. Müzede, darbe gecesi yaşananlar anlatılacak. Darbeciler tarafından katledilen 250 yurttaşa ait özel eşyaların da müzede sergilenmesi planlanıyor. Müzenin gelecek yıl 15 Temmuz’da açılması öngörülüyor.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de AOÇ arazisi üzerinde yapılmış, bu durum meslek odaları ve muhalefet partilerinin tepkisine neden olmuştu. Başlatılan yargısal süreç sonunda, mahkemeler AOÇ üzerinde Saray yapılmasına onay vermiş