Sonbaharda 'film' başkadır

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi, 8 - 15 Ekim tarihlerinde 10. kez izleyicileriyle buluşuyor.

Yayınlanma: 07.09.2011 - 07:49
Abone Ol google-news

Dün festival direktörü Azize Tan’ın “İlk yıllarında tek sinemada 20 filmle yola çıkan Filmekimi, seyirciler tarafından sabırsızlıkla beklenen, dört sinemada yaklaşık 40 filmin gösterildiği bir festivale dönüştü” diyerek 10. yıl programını açıkladığı festivalde dünyanın belli başlı festivallerinde ödüller kazanmış, ve dünya prömiyerlerini yapan filmlerle usta yönetmenlerin son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 40’a yakın film izleyicilerin karşısına çıkacak.

Festival bu yıl ilk kez İstanbul sınırlarını aşıp beş kentte daha sinemaseverlerle buluşacak.

Filmekimi ve 30. İstanbul Film Festivali programında gösterilen filmlerden oluşturulan özel seçkinin gösterimleri, 13 - 16 Ekim’de İzmir’de, 20 - 23 Ekim’de Bursa ve Konya’da, 27 - 30 Ekim’de Trabzon ve Diyarbakır’da yapılacak. Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu sinemalarının yanı sıra Nişantaşı City’s ve Cinebonus Maçka G-Mall olmak üzere 4 sinemada 40 filmin gösterileceği festivalin biletleri 1 Ekim’den itibaren satışta olacak.

Cannes Film Festivali’nde gösterilen Dardenne kardeşlerin son filmi “Bisikletli Çocuk” (Le Gamin Au Velo), Kirsten Dunst ile Charlotte Gainsbourg’un iki kız kardeşi canlandırdığı Lars Von Trier’in filmi “Melankolia” (Melancholia), “Artist” (The Artist) ve Mojtaba Mirtahmasb & Cafer Panahi’den “Bu Bir Flm Değil” (This Is Not a Film) festivalde izlenebilecek filmlerden birkaçı.

Usta yönetmenlerin son filmleri de Filmekimi’nde. Amerikan bağımsız sinemasının usta yönetmenlerinden Gus Van Sant’ın “Senin İçin” ve Steven Soderbergh’in “Salgın”ı bunlardan bazıları. Bir virüs salgınını konu edinen Soderbergh’in filmi devam etmekte olan Venedik Film Festivali’nde de gösteriliyor. Yine Venedik Film Festivali’nde yarışan David Cronenberg’in “Tehlikeli Bir Yöntem” ve İskoç yönetmen Lynne Ramsay’ın “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filmleri de merakla beklenenler arasında.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler